Salviniho Liga má našlápnuto k nejsilnějšímu zastoupení v Evropském parlamentu mezi všemi stranami Evropy

Evropská Unie, POLITIKA

S tím, jak se evropské volby blíží, staví průzkumy v Itálii stranu populistického ministra vnitra Matteo Salviniho za hranici 30 procent, což živí spekulace, že tato strana se stane nejsilnější v Evropském parlamentu.

Podle Roberto Webera, šéfa institutu výzkumu veřejného mínění Ixe, bude Salviniho Liga v Itálii snadno dominovat Eurovolbám, jelikož jak to řekl švédským novinám Ystads Allhanda, žádná další strana se k ní podle nedávných dat z průzkumů ani nepřiblíží.

„Žádná instituce zkoumající veřejné mínění zde Ligu neklade pod 30 procent. Takže vyrostli více než na dvojnásobek, i když Eurovolby jsou vždy dost jiné než národní volby. Ale i tak je to pro Salviniho silný vítr v zádech,“ řekl těmto novinám Weber.

Europe Elects@EuropeElects

Projekce Eurovoleb v Itálii:

‘Kdyby byly Eurovolby dnes…’

Počty křesel (MEPs)

LEGA-ENF: 26 (+20)
M5S-EFDD: 18 (+7)
PD-S&D: 16 (-10)
FI-EPP: 8 (-2)
FdI-ECR: 5 (+1)

+/- with the current composition#EP2019 #Europee2019 #ElezioniEuropee2019 #ElezioniEuropee

Podle Webera zaplnil Salvini mezeru poptávky v Itálské politice, kterou kdysi zaujímal bývalý ministerský předseda a současný vůdce Forza Italia Sivio Berlusconi. „Salvini staví na stejné voličské základně jako Berlusconi po roce 2000,“ řekl a tvrdil, že někteří Italové pociťují potřebu silného vůdce.

Weber rovněž dodal, že Italové se zajímají spíše o domácí politiku místo politiky Evropské unie a že mnozí si dělají starosti ze záležitostí jako masová migrace, pracovní místa a celková slabost italské ekonomiky.

Koaliční partneři Ligy ve vládě, tj. Hnutí pěti hvězd, zažívají v průzkumech prudký pokles, a ač jsou neustále v průzkumech hned druzí za Ligou, tak mají vůči ní často dvouciferný propad. Weber tento pokles podpory připisuje nedostatku politických změn vůči slibům, které toto hnutí dávalo, spolu s vnitřními rozbroji s Ligou a s korupčními skandály.

V jednom významném incidentu několik senátorů Pěti hvězd otevřeně rebelovalo proti Salvinimu i vůdci tohoto hnutí Luigi Di Maiovi, když hlasovali proti migračním a bezpečnostním vyhláškám vydaným loni Salvinim.

Čísla z průzkumů pro Ligu by mohla předehnat i počet křesel v Europarlamentu, které si tam získá Křesťanskodemokratická unie Merkelové (CDU), která by dohromady se sesterskou stranou, bavorskou Křesťanskodemokratickou unií (CSU) mohla podle projekcí do Eurovoleb získat 27 křesel, ale její vlastní CDU by jich měla jen 23.

Europe Elects@EuropeElects

Německá projekce počtu křesel z Eurovoleb:

‚Kdyby bylo Eurovolby dnes‘

CDU-EPP: 23 -6
GRÜNE-G/EFA: 17 +6
SPD-S&D: 17 -10
AfD-EFDD: 12 +11
FDP-ALDE: 8 +5
LINKE-LEFT: 8 +1
CSU-EPP: 4 -1
FW-ALDE: 2 +1
PARTEI-NI: 2 +1
TIER-LEFT: 1 +1
PIRATEN-*: 1 +1
ÖDP-G/EFA: 1

Také ve Francii Salviniho klíčová spojenkyně Marine Le Pen se svou stranou Národní obroda (RN) v posledních průzkumech vede před francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a jeho Republikou na pochodu (LREM). Tyto nové výsledky průzkumů vedly paní Le Pen k prohlášení, že Eurovolby jsou referendem o Macronově prezidentství, a říká také, že když je Macron prohraje, tak přeci musí rezignovat.

CHRIS TOMLINSON

13 May 2019

Jak na tuto situaci reaguje Facebook: Facebook před eurovolbami hromadně zavírá pro-populistické italské stránky

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/05/13/salvinis-lega-on-course-to-become-largest-single-party-in-european-parliament/

 

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martin Rubáš
1 rok před

Líbí se mi, že Salvinimu je úplně jedno co si o něm myslí Juncker, Macron a Merkelová. Dělá si svoji práci a jejich kritika ho jenom posiluje.

http://www.epshark.cz/clanek/1118/italsky-ministr-vnitra-predstavil-novou-tvrdsi-migracni-politiku