Salvini útočí na italského premiéra: Přenechávám mu tu židli, ale uchovávám si svou čest

Evropská Unie, POLITIKA

Bývalý populistický ministr vnitra Matteo Salvini udeřil na ministerského předsedu Giuseppe Conteho konstatováním, že sice opouští svůj post ministra, ale uchovává si tak svou čest.

Salvini, který v Itálii vede stranu Liga, která je nejpopulárnější podle průzkumů veřejného mínění, řekl, že pan Conte „úplně převlékl kabát. Během těchto 15 dnů dělal a říkal úplný opak toho, k čemu se hlásil v posledních 15 měsících,“ hlásí Il Giornale.

„S radostí jim nechám jejich křesla a ten binec, co k nim patří, já totiž držím se skutečnou Itálií a s láskou milionů Italů. K té vždy směřuji a podle té vždy jdu,“ dodal Salvini.

Uchýlil se k diskusi o posledních dnech předchozí koalice, kdy tvrdil, že jeho koaliční partner, tj. Hnutí pěti hvězd (M5S) si, „nakonec místo Itálie vybralo Macrona a Merkelku.“

„Teď sice plichtí vládu, ta ale dlouho nevydrží, dříve či později budou Italové zase moci volit. Nemyslím si, že se jim povede se moc hnout dopředu, oni se smluvili: udělali jsme si tuhle vládu, abychom udrželi Salviniho mimo dosah k moci. A my budeme zkoušet škody jimi páchané udržet v mezích,“ řekl.

„Dnes už bych si od Conteho nekoupil ani kornoutek zmrzliny,“ dodal.

Očekává se, že součástí dohody nové koalice mezi M5S a establishmentovou Demokratickou stranou (PD) bude znovuotevření přístavů pro neziskovky provozující přívozy migrantů, které Salvini loni zavřel.

Také řada prominentních figur establishmentu Evropské unie tuto novou koalici velebí, přičemž Conte tento týden slíbil, že teď se bude snažit být v EU iniciativnější.

Conteho projev v Poslanecké sněmovně, narazil na protestní pokřik poslanců Ligy a národně konzervativních Bratrů Itálie, jejichž vůdkyně Giorgia Meloni vedla po boku Salviniho před sněmovnou demonstraci.

Jak Salvini, tak Meloni se dožadují předčasných voleb, kdy Meloni prohlašuje: „Oni dobře vědí, že páchají něco, co Italové nechtějí, a protože vědí, že ve svobodné soutěži, tedy volbách vyhrát nemohou, tak se to rozhodli ukrást. Jsou to zloději demokracie, zloději suverenity, zloději zlodějští.“

MIGUEL MEDINA/AFP/Getty

CHRIS TOMLINSON

11 Sep 2019

Články z poslední doby k tématu:

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/09/11/salvini-attacks-italian-pm-i-leave-chair-him-keep-my-dignity/

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na