Ruský plynovod Severní proud 2 je před dokončením

EKONOMIKA, Evropská Unie

Rusko má největší zásoby zemního plynu na světě. Druhý je Írán. Obě země mají daleko větší rezervy než USA, Saúdská Arábie a jiné země.

Ruský plynovod Severní proud 2 se po dokončení stane nejdelším podmořským potrubím světa schopným přepravit 55 miliard kubických metrů zemního plynu pod Baltickým mořem, ovšem jeho kapacita se zdvojnásobí dalším potrubním řadem.

Počátkem října prohlásil ruský Gazprom, že 83% stavby Severního proudu 2 je dokončeno, tj. skoro 1 300 mil, a zbytek bude hotov do konce roku (viz mapu níže).

Poté, co se ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v září setkal se svým dánským protějškem Jeppe Kofodem na výročním zasedání Valného shromáždění OSN, byla ve středu mezi oběma zeměmi uzavřena smlouva „o konstrukci další sekce plynovodu Severní proud 2 směřující na dánský kontinentální šelf jihovýchodně od Bornhol v Baltickém moři,“ uvádí Dánská energetická agentura s dodatkem:

„Dánsko umožní stavbu tranzitního plynovodu s ohledem na zdroje a životní prostředí a bude-li to nezbytné, určíme trasu, kudy by takové potrubí mělo vést.“

Podle prohlášení k Severnímu proudu 2:

„Přípravné práce stejně jako pokládání potrubí začnou v nadcházejících týdnech. Prozatím byly položeny dvě větve potrubí v délce 2 100 kilometrů.“

„Pokládání potrubí už skončilo ve vodách Ruska, Finska a Švédska stejně jako je skoro hotové ve vodách Německa. Práce na obou mořských větvích je skoro hotová.“

V prohlášení německé Komise východoevropských hospodářských vztahů se praví následující:

„Severní proud 2 poskytne tolik potřebnou dodatečnou kapacitu k zásobování Evropy zemním plynem, aniž by z ostatních tras udělal zbytečnost.“

„Každá další importní možnost zvýší konkurenci na evropském plynovém trhu, a tudíž přinese prospěch všem zemím EU a stejně tak i sousedním státům.“

Další potrubí Severního proudu, až bude dokončeno, tak přivede ruský zemní plyn do evropských zemí přes Dánsko, Finsko, Německo a Švédsko.

Rentabilní ruský zemní plyn je o asi 30% levnější než americký zkapalněný zemní plyn (LNG), což americké dodavatele konkurenčně znevýhodňuje.

Proto také Trumpův režim dělal vše proto, aby tento projekt podvrátil hrozbami sankcí zemím, společnostem a osobám zapojeným do stavby Severního proudu 2.

Blízkost Ruska s jeho ohromnými zásobami zemního plynu k ostatním evropským trhům z něj činí nejspolehlivějšího a nejefektivnějšího dodavatele.

Zvláště pak hospodářská lokomotiva kontinentu Německo chce přístup k ruskému plynu. Ten je podstatný pro energetické potřeby Evropy. Dodávky Severního proudu 2 by měly začít přicházet počátkem příštího roku.

Až začne Severní proud 2 pracovat, tak spolu se dvěma paralelními liniemi Severního proudu 1, kdy jedna bylo dokončena v květnu 2011 a druhá v říjnu 2012, které byly svého času nejdelším podmořským potrubím 1 222 km (759 mil), bude Rusko schopno evropské trhy zásobovat 110 miliardami kubických metrů zemního plynu ročně.

V červnu Trump pronesl falešné prohlášení, že tento nový plynovod „z Německa udělá rukojmí Ruska,“ což je v naprostém protikladu k realitě.

Ty americké sankce, kterými hrozili zemím, podnikům a lidem zapojeným do Severního proudu 2, ale uvaleny nebyly.

Německý ministr hospodářství a energeticky Peter Altmaier řekl, že vzhledem k cenám plynu by se nákupy amerického LNG mohly provádět pouze jako doplněk k ruskému plyny, pokud by to bylo zapotřebí.

S tím, jak je Severní proud jakožto projekt silně podporovaný Německem skoro před dokončením, tak je pro USA příliš pozdě, aby to podvrátily.

Vlastní ho Gazprom, ale polovinu stavebních nákladů, tj. asi 10,5 miliardy $ platí německé firmy Uniper a Wintershall, rakouský OMV, francouzský Engie a holandský Royal Dutch Shell.

By Stephen Lendman

Global Research, October 31, 2019

Zdroj: https://www.globalresearch.ca/russia-nord-stream-2-gas-pipeline-nears-completion/5693653

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na