Rusko vysílá vojska a roboty podél celého „2. Středního východu“, tj. podél arktického pásu

Nezařazené

V patách švédskému vojenskému nasazení (po objevu poškozené ruské ponorky) to vypadá, že ani Rusko nechce promarnit žádnou šanci pro svůj přístup k arktickým zdrojům. Jak hlásí Reuters, ruský ministr obrany dnes oznámil, že podél celé arktické hranice od Murmanska po Čukotku budou v roce 2014 nasazeny ruské vojenské jednotky.

Interfax dodává, že k ochraně ruských ropných a plynových infrastruktur budou v drsném prostředí Arktidy nasazeni i bojoví roboti. To by nemělo vůbec překvapovat, uvádí The Guardian, ty arktické zdroje uhlovodíků mají přeci silnou přitažlivost. Ty jsou srovnávány s „druhým Středním východem“ s tím, že ropné a plynové rezervy jsou uvažovány, že v tomto pořadí představují 17% respektive 30% celkových globálních zásob.

Na tom samozřejmě není nic nového…

11. října ruské ministerstvo obrany ve snaze odrazit kritiku kvůli tomu oznámilo plány vybudovat „regionální ekologická centra (…) k prevenci znečištění v oblastech, kde budou ruské síly nasazené.“ Ruským vojskům se systematicky dostává „výcviku a poučení o ekologické bezpečnosti a o souladu s legislativou,“ dodal ná

městek ministra Dimitrij Bulgakov. Ale uklidnění Západních mocností bude náročnější.

To je ale značná eskalace podél takovéto ohromné hranice…

*  *  *

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

A nakonec hlásí Interfax, ruské ropné a plynové infrastruktury v Arktidě budou chránit roboti.

Ruské ropné vrty a dopravní sítě v Arktickém regionu budou do jisté míry chránit podmořští bojoví roboti, řekl Interfax-AVN náměstek generálního ředitele ruské Nadace pro pokročilé výzkumné projekty a předseda Vědecké a technologické rady této nadace Vitalij Davidov.

„Tato Nadace nekonstruuje sice zrovna robotické žraloky, ale roboty pracující pod mořem a autonomní zařízení schopná chránit infrastruktury, kontrolovat vody a detekovat, sledovat a bude-li to nezbytné, i zničit potenciálního nepřítele. Tato perspektivní zařízení by mohla být vyslána na mořské dno a do speciálních podmořských instalací,“ řekl.

Prozatím se tato Nadace nezaměřuje tolik na záležitosti obrany jako na rozvoj geologických projektů, řekl Davidov.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

„V tomto regionu se bude rivalita točit kolem jeho přírodních zdrojů. Klíčovým úkolem řešeným v Arktidě je přístup k minerálním zdrojům, v první řadě a především k uhlovodíkům. Tohoto cíle lze dosáhnout vyřešením četných problémů s objevováním, produkcí a přepravou zdrojů, při operacích pod ledem a při bezpečnosti infrastruktur. A to je cílem výzkumných programů této Nadace,“ řekl.

*  *  *

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Jak to uzavírá Guardian, Arktida, na kterou se vztahuje mezinárodní námořní právo, je rovněž v ohnisku dalších sporů. Kanada teď běžně ve svém arktickém území pořádá vojenská cvičení. Vztahy mezi Ottawou a Moskvou od vypuknutí Ukrajinské krize při tom značně ochladily.

Nedávný zdejší článek o novém ohromném ložisku v ruské Arktidě a jeho důsledcích:

Rusko objevilo ohromné arktické ropné pole, které může být větší než Mexický záliv

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: http://www.zerohedge.com/news/2014-10-21/russia-deploys-troops-robots-along-entire-2nd-middle-east-arctic-belt

Čtěte také:

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments