Rusko varuje, že Obamova strategie “dvou tváří” v Sýrii povede „na Středním východě a v Africe k ohromné eskalaci”

Nezařazené

Pokud bude Západ bombardovat militanty Islamistického státu v Sýrii bez domluvy s Damaškem, tak jak hlásí LiveLeak by podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova mohla anti-ISIS aliance této příležitosti využít i k provedení náletů na síly presidenta Bashara Assada. Jasně uvedl, že Obamova nová strategie proti ISIS v Sýrii je jenom o protlačení Katarského plynovodu přes ní (což byl i podnět v pozadí tlaku na intervenci v roce 2013), Rusko však vyvíjí protitlak s tvrzením, že tohle je jen zneužívání ISIS jako záminky pro bombardování syrských vládních sil, a varuje, že „takovýto vývoj by vedl k ohromné eskalaci konfliktu na Středním východě a v Severní Africe.“

Jak hlásí LiveLeak:

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

„Existují důvody k podezření, že nálety na území Sýrie by mohly mít za cíl ne jen oblasti kontrolované militanty Islamistického státu, nýbrž by potichu mohla být cílem i vládní vojska, aby byly oslabeny pozice armády Bashara Assada,“ řekl v úterý Lavrov. Takovýto vývoj by vedl k ohromné eskalaci konfliktu na Středním východě a v Severní Africe, řekl Lavrov reportérům v Moskvě po schůzce s ministrem zahraničí Mali.

Moskva naléhá na Západ, aby respektoval mezinárodní právo a podnikl takovéto útoky pouze se svolením legitimní vlády státu, řekl Lavrov.

„Žádná jednotlivá země by neměla mít v takovýchto záležitostech své vlastní plány. Mohly by to být pouze kombinované, kolektivní, jednohlasné akce. Pouze to je způsob, jakým lze dosáhnout výsledků,“ řekl.

Rusko už dlouho varovalo své Západní partnery před hrozbou představovanou Islamistickým státem, al-Kaiídou a dalšími skupinami, které se později slily do Islamistické fronty, řekl Lavrov.

„Opakovaně jsme US, EU a vůdčí evropské státy pobízeli, aby si uvědomili rozsah této hrozby. Apelovali jsme na OSN, aby rezolutně odsoudila teroristické útoky pořádané islamisty v Sýrii. Říkali nám ale, že to je politika Bashara Assada, která umožňuje vyrůstat terorismu, a že odsouzení takovýchto aktivit by bylo možné pouze spolu s požadavkem na jeho rezignaci,“ řekl Lavrov.

Z hlediska Moskvy to představuje „dvojí standardy“ a pokus o ospravedlnění terorismu.

Až do Syrského konfliktu byli Rusko a Západ zajedno, že terorismus nelze ospravedlňovat, „ať je za ním jakýkoliv motiv,“ řekl Lavrov. Ale v případě Sýrie zaujal Západ „jiný postoj dvou tváří.“

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Bylo to teprve, když se ta teroristická hrozba, která má původ v Libyi, rozlezla do Libanonu a Iráku, kdy si Západní země uvědomily, že je čas s tím něco udělat, řekl Lavrov.

„Když už to s ohromným zpožděním přiznali, tak si Západní partneři z nějakého důvodu stejně myslí, že tuto hrozbu lze na území Iráku odstranit, zatímco na území Sýrie by se mohla ponechat podle uvážení těch, kdo tuto operaci provedou,“ řekl Lavrov.

US se dohodly na náletech proti militantům Islamistického státu na území Iráku s Baghdádem, řekl Lavrov. „Jsou tu však pověsti o tom, … že žádné takové povolení není zapotřebí od syrské vlády, protože tvrdí: ‚Assad by měl rezignovat a jeho režim by měl být svržen.‘“ Lavrov řekl, že nemohou existovat rozdílné interpretace, když jde o společné zájmy Západu, Ruska a dalších států: „Teroristická hrozba musí být zneškodněna a terorismus zlikvidován,“ řekl.

*  *  *
Samozřejmě – to, o čem to všechno je, je Katarský plynovod…

Konkrétně záležitostí, která se vyřizuje, je ta zelená část navrženého plynovodu, která jak bylo vysvětleno výše, nemůže nastat potud, pokud se s Assadem druží Rusko.

A tak to tu máme: Katar udělá vše, co může, aby zvýšil krveprolití, umírání a zkázu pomocí nikoliv snad syrských rebelů, nýbrž žoldnéřů: profesionálů, kteří jsou pěkně placeni, aby bojovali a zabíjeli členy zvoleného režimu (byť, kdo ví, možná i nepopulárního), a to kvůli čemu? No přeci kvůli nepředstavitelně bohatému emírovi Kataru, aby mohl ještě zbohatnout. I když to také není tak, že Rusko by v tom bylo jako nějaké nevině: všechno, co chtějí, že udržet si svou strategickou páku na Evropu jako největší vnější dodavatel zemního plynu pro tento kontinent přes jeho vlastní plynovody. Kdyby začalo Nabucco existovat, tak by to Gazpromii velice, nesmírně rozhněvalo a ta by vydělala daleko méně peněz!

*  *  *

Žádný div, že je Putin naštvaný – Obama (se prozatím) vzpamatoval z toho, co jej v Sýrii potkalo loni… úder se bude vracet za chvíli.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

 

Sdílejte přátelům

6
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na