Rusko nabízí Turecku pokročilý tryskáč Su-35 den po americkém vypovězení programu F-35

Světová

Mohlo by NATO v blízké budoucnosti ukázat Turecku dveře? Situace by se snadno mohla až do takového bodu dostat, uvážíme-li, že tento nejvýchodnější člen aliance rychle hromadí ruskou obrannou techniku. S tím, jak dostává komponenty ruského protileteckého systému S-400 a jak jim byl oznámením Bílého domu ze středy odepřena účast ve společném programu útočného bitevníku F-35, tak prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že nad tou novou nabídkou uvažuje.

„Rusko je připraveno prodat Turecko svůj tryskový bitevní Suchoj Su-35 se super-manévrovacími schopnostmi, řekl ve čtvrtek šéf ruského státního konglomerátu Rostec,“ jak uvádí turecký v anglickém jazyce psaný deník Daily Sabah.

„Pokud naši turečtí kolegové projeví zájem, jsme připraveni vypracovat dodávky Su-35,“ řekl generální ředitel Rostec Sergej Čemezov.

Také ruská tisková agentura TASS potvrdila tuto nabídku, o které turecké vojenské zdroje sice říkají, že je „předčasná“, ale uvádí, že Erdogan ten návrh uváží. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu už předtím uvedl, že Ankara, pokud USA zablokují dodávky F-35, tak je připravena podepsat kontrakt na tryskové bitevníky s jinými zeměmi.

Po prohlášení Bílého domu potvrzujícího vykopnutí Turecka z tohoto programu, Turecko na USA naléhalo, aby tuto svoji „chybu“ napravily, přičemž to zároveň prohlašovali za „nespravedlivé“.

Su-35S je posledním z nejpokročilejších bitevníků, je odvozen od letounu Su-27 a v armádě slouží od roku 2015, přičemž TASS dále popisuje jeho specifikace:

Supersonický tryskový bitevník Su-35S generace 4++ předvedl svůj debut letem 19. února 2008. Tento tryskový bitevník je odvozeninou letounu Su-27. Su-35S má hmotnost 19 tun, bojový dostup 20 000 metrů, dovede vyvinout maximální rychlost 2 500 km/h a má posádku jednoho pilota. Do výzbroje tohoto tryskového bitevníku patří 30 mm letecký kanón, až 8 tun nákladu zbraní (rakety a bomby různých typů) na 12 závěsnících pod křídly.

Prvním zahraničními kupci Su-35 byly Čína a Indonésie. Rusko dokončilo dodávky dvou tuctů těchto supersonických tryskáčů do Číny v listopadu 2018 jako součást dohody údajně v hodnotě asi 2,5 miliardy $.

Indonésie údajně čeká na dodávky své vlastní objednávky 11 Su-35 do konce roku 2019.

Pokud bude mít někdy v budoucnu Turecko opravdu ve vzduchu pokročilé ruské bitevníky spolu s ruskou protileteckou obranou na zemi, tak bude mít určitě hlavní vedení NATO problém strávit pokračování členství Ankary v této alianci.

by Tyler Durden

Fri, 07/19/2019 – 04:15

Russia’s Sukhoi Su-35 fighter, via Russia Insider/Asia Times

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-07-18/russia-offers-turkey-its-advanced-su-35-fighters-day-after-f-35-program-expulsion

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Já veterán
11 měsíců před

A proč by NATO ukázalo Turecku dveře??

Třeba do NATO díky Turkovi vstoupí i Rusko 🙂 a váleční štváči budou mít po žížalkách ))))