Rusko kvůli Náhornímu Karabachu slibuje Arménii „veškerou nezbytnou pomoc“, hrozí regionální válka

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA, Světová

Rusko o víkend provedlo významný krok, když prohlásilo, že pokud Ázerbájdžán rozšíří své vojenské operace proti Arménii mimo sporný region Náhorního Karabachu, tak Arménii, se kterou má obranný pakt, poskytne „veškerou nezbytnou pomoc“.

Rusko je připraveno poskytnout smluvnímu partnerovi Arménii „veškerou nezbytnou pomoc“, pokud se konflikt v Náhorním Karabachu rozšíří na arménské území, prohlásil v sobotu ruský ministr zahraničí.

https://nv.vi-serve.com/vis-media/101/290/PdwQa3UByJmLcwxnNfbS_720p.mp4

Ruské ministerstvo zahraničí sdělilo, že Moskava „Jerevanu poskytne veškerou nezbytnou pomoc, pokud by se boje odehrávaly přímo na území Arménie.“

To je poté, co během uplynulého měsíce došlo k nejméně třem selhavším pokusům o zastavení palby, kdy ty poslední dva trvaly pouhé hodiny, než se z obou stran obnovila rozsáhlá dělostřelba.

Ruské prohlášení vytváří potenciál k rozšíření konfliktu, aby se s vyšší pravděpodobností rozlil do regionální války, jelikož Turecko už učinilo podobné sliby vůči svému spojenci Ázerbájdžánu. Turecká vláda otevřeně vyzývala k „osvobození“ Náhorního Karabachu drženého etnickými Armény. A arménské ozbrojené síly Turecko obviňovaly, že už aktivně Ázerskou armádu podporuje leteckou podporou a zahraničními žoldnéři přivezenými ze severní Sýrie.

Podle Moscow Times: „Rusko už zřídilo malé vojenské předsunuté postavení na hranici Arménie v rámci zjevného pokusu zabránit ázerbájdžánské ofenzivě, aby se nerozlila na arménské území.“ Arménie už jasně tlačí na větší zapojení Ruska. „Arménský ministerský předseda ruského prezidenta požádal, aby zahájil naléhavé konzultace zaměřené na určení druhu a rozsahu pomoci, jakou může Ruská federace Arménii poskytnout, aby zajistila její bezpečnost,“ uvedlo v sobotním prohlášení arménské ministerstvo zahraničí.

Mezitím žádná strana, ani jejich mezinárodní podporovatelé zjevně nejsou v blízké budoucnosti ochotni se stáhnout nebo de-eskalovat. V pondělí řekl turecký ministr obrany Hulusi Akar, že Ázerská armáda své operace v Karabachu a v přilehlých oblastech nezastaví do úplného stažení arménských sil z „okupovaného ázerbájdžánského území.“

Je ironií, že člen NATO Turecko ten konflikt pořád rozdmychává, i když vedení NATO v Bruselu na obě strany naléhá, aby si sedly k jednacímu stolu k mírovým rozhovorům.

by Tyler Durden

Mon, 11/02/2020 – 22:20

Náhledový obrázek: Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan with President Putin, via Kremlin.ru

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/russia-vows-all-necessary-assistance-armenia-nagorno-karabakh-threatening-regional-war

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments