Rusko kašle na ISS, postaví vlastní kosmickou stanici a budou spolupracovat na čínské stanici a na čínsko-ruské stanici na Měsíci

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

Rusko se roku 2024 po uplynutí životnosti Mezinárodní kosmické stanice (ISS) z tohoto projektu stáhne a už pracuje na nové vlastní ruské stanici, která ISS nahradí, hlásila v neděli ruská média.

Čínští pozorovatelé k tomu řekli, že ruské rozhodnutí postavit svou vlastní kosmickou stanice je v souladu s principem soběstačnosti při rozvoji aero-kosmického průmyslu, ale nebude se přitom vylučovat možnost spolupráce s Čínou nadcházející kosmické stanic, jelikož to zařízení by mohlo být jen provozní stanicí na orbitě, otevřenou zahraničním partnerům, když už nebudou mít ISS.

Rusko v neděli oznámilo, že skončí se svou účastí v projektu ISS, jakmile současná dohoda roku 2024 uplyne, říká ruský místopředseda vlády Jurij Borisov.

Řekl, že „stav ISS už začíná být spíše nežádoucí,“ jelikož technické poruchy se hromadí, uvedl v neděli ruský mediální kanál RT.

V posledních letech mají ruští kosmonauti kvůli prasklinám objevujícím se v jednom z modulů ISS plné ruce práce s opravami netěsností, hlásí RT. První modul této stanice byl spuštěn roku 1998 a její životnost byla už dvakrát prodloužení, poprvé z roku 2015 na rok 2020 a později na rok 2024.

Vedoucí činitel pracující na vývoji ruského modulu ISS Vladimir Solojev řekl, že řada částí této stanice je už poškozena tak, že to nejde vyměnit. „Po roce 2025 čekáme na palubě ISS lavinovité vznikání poruch na nesčetných částech,“ řekl podle zpráv místních médií Ruské akademii věd.

Náhrada zvaná Ruská orbitální kosmická stanice čili ROSS se bude skládat ze tří až sedmi modulů. Solovjev loni v říjnu oznámil, že se očekává, že bude zahrnovat základní modu, produkční modul, logistickou kabinu, kabinu s platformou pro montáže, odpalování a opravy a komerční kabinu, která pojme čtyři kosmické turisty.

Čínští kosmičtí experti řekli, že ruské rozhodnutí vybudovat svoji vlastní kosmickou stanici je v souladu s tradicí jejich aero-kosmického průmyslu a ukazuje technické schopnosti této země jako pokročilého aero-kosmického pionýra vyvíjejícího kosmické koráby.

Avšak šéfredaktor magazínu Aerospace Knoledge Wang Ya’nan vyjádřil obavy z financování tohoto projektu, jelikož „Rusko už pro nejbližší roky rozjelo ambiciózní plány provádět průzkum Měsíce a misí na Mars,“ jak říkal Global Times.

Pozorovatelé dodali, že ač se Moskva rozhodla udělat to sama, tak nezavírá dveře pro budoucí spolupráci s nadcházející čínskou kosmickou stanicí, jejíž zprovoznění se čeká roku 2022.

„Pro účastníky ISS po uplynutí projektu roku 2024 vznikne časová mezera a ti se budou shánět po novém místě, kam posílat astronauty a provádět projekty. Do té doby by čínská kosmická stanice mohla být jedinou, která je na oběžné dráze provozuschopná, a předvést se s otevřeným přístupem, kdy bude na palubě vítat zahraniční partnery,“ uvedl Wang.

V červnu 2019 Čínský úřad pro pilotovaná kosmické inženýrství vybral první sadu vědeckých experimentů prováděných na palubě čínské kosmické stanice. Schváleny byly projekty ze 17 zemí včetně Ruska, Belgie, Keni, Japonska a Saúdské Arábie.

I přes rozhodnutí Moskvy pustit se do toho sami, tak Roskosmos rovněž zopakoval svůj slib vítat mezinárodní spolupráci. V březnu podepsal dohodu o spolupráci při lunárním výzkumu s Čínou, aby společně vybudovali lunární výzkumnou stanici.

By Fan Anqi Published: Apr 20, 2021 01:21 AM

Náhledový obrázek: Mezinárodní kosmická stanice. Photo: Xinhua

Zdroj: https://www.globaltimes.cn/page/202104/1221509.shtml

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Molík
1 rok před

Rusko postupuje uvážlivě, a to vzhledem ke všem okolnostem, které podněcovaly a podmiňovaly ruské velmi racionální rozhodnutí o postavení vlastní kosmické stanice.