Rusko jako první nasadí hypersonické rakety na ponorky

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

Co se týče vývoje hypersonických zbraní, předbíhá Ruské námořnictvo s velkým náskokem Námořnictvo Americké. Očekává se, že Rusko bude první zemí, co nasadí hypersonické křižující střely na ponorky, hlásí Forbes.

Ruské zdroje letos řekly Forbes, že v roce 2020 se budou provádět testy odpalování hypersonických střel z ponorek.

Střely, na které se to zaměřuje, se nazývají 3M22 Zircon, jde o hypersonické křižující střely s vysokou manévrovatelností poháněné náporovým motorem vypalované z posledních ponorek s jaderným pohonem zvaných K-561 Kazan.

Zircon je křídlatá hypersonická křižující střela, která se dovede pohybovat rychlostí Mach 8 až Mach 9 (9768 až 10989 km/h). Dosah těchto střel se odhaduje na 620 mil (995 km) a lze už je odpalovat z letadel, lodí, z pozemních odpalovacích systémů a brzy i z ponorek.

Forbes tvrdí, že Ruské námořnictvo prodělává bezprecedentní transformaci už od té doby, kdy začalo odpalovat křižující střely z ponorek do Sýrie. Předtím Rusko vyvíjelo své křižující střely odpalované z ponorek k operacím ničení jiných lodí.

„Po většinu Studené války se střely nesené ruskými ponorkami zaměřovaly na ničení lodí na moři, zvláště pak hrozivých letadlových lodí Amerického námořnictva. Tak tomu bylo do konfliktu v Sýrii, kdy Rusko začalo používat ponorkami odpalované křižující střely podobným způsobem, jako to dělá Americké námořnictvo se střelami Tomahawk; tj. jako útočné zbraně dalekého dosahu s chirurgickou přesností.“

Střely Tomahawk pro útoky na pozemní cíle se odpalují v první řadě z ponorek a lodí Námořnictva USA a Královského Námořnictva Velké Británie. Ty letí rychlostí 0,75 Machu (922 km/h) s dostřelem 1 550 mil (2 500 km).

Nová ruská střela je tak pokročilá, že když se nasadí na ponorky, tak vytvoří značnou převahu nad Americkým námořnictvem. Tato převaha poskytne Rusku novou vrstvu odstrašení, která způsobí Americkému námořnictvu značné starosti, protože Americké Námořnictvo nemá žádná protiopatření, která by fungovala proti hypersonickým zbraním.

Testy odpálení Zirconů z ponorek by mohly vydláždit cestu pro jejich blízké nasazení. Forbes říká, že do roku 2030 by mohlo Rusko mít střelami Zircon vyzbrojených nejméně osm ponorek a 17 do roku 2040.

A v bizarní zprávě z počátku tohoto měsíce odhalil prezident Vladimir Putin, že je ochoten některé ruské hypersonické střely klidně prodat i do USA, pokud bude prezident Trump souhlasit se seriózními rozhovory o strategických zbraních, když se veškerá odzbrojovací diplomacie zhroutila po americkém vycouvání z Dohody o jaderných raketách středního doletu (INF).

Loni ruské ministerstvo obrany vytasilo celou škálu experimentálních zbraní, o nichž říkalo, že ty překonají a uniknout všem protivzdušným obranným opatřením, kterými disponují USA, včetně střel s jaderným pohonem, které mohou bez omezení oblétávat celý svět.

Jako ukázku ze země odpálené ruské hypersonické střely publikovala Russia-24 video od ruského ministerstva obrany, které ukazuje úspěšné odpálení nové hypersonické protiraketové střely.

Máme tedy otázku: Je Rusko tím, kdo vítězí v závodech hypersonického zbrojení?

by Tyler Durden

Wed, 09/18/2019 – 02:45

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/russia-will-be-first-deploy-hypersonic-missiles-submarines

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments