Rusko „aktivně diskutuje“ o umožnění mezinárodních plateb v krypto-měnách

EKONOMIKA, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, Světová

Koncem března předseda energetické komise ruské Dumy Pavel Zavalny při tiskové konferenci řekl, že Rusko je otevřeno přijímání bitcoinů za své exporty přírodních zdrojů.

„Pokud jde o naše ‚přátelské‘ země, jako Čína nebo Turecko, které na nás nedělají nátlak, tak těm jsme zatím nabízeli switchové platby v národních měnách, jako rubly a yuany,“ říkal během této tiskové konference Zavalny.

„U Turecka to mohou být liry a rubly. Takže to mohou být rozmanité měny a to je standardní praxe. Budou-li chtít bitcoiny, budeme obchodovat v bitcoinech.“

Mezitím se pozornost zaměřuje na Putinovy požadavky na „Rubly za plyn“ a na fakt, že Rubl v porovnání s nadekretovanými měnami vyletěl do mnohaletých výšin.

Teď ale i tisková agentura Interfax citovala jednoho vládního činitele, jak v pátek říká, že Rusko uvažuje, že umožní, aby se krypto-měny používaly pro mezinárodní platby.

„O myšlence používání digitálních měn k transakcím v mezinárodním vyrovnávání se aktivně diskutuje,“ řekl podle citace šéf odboru finanční politiky na ministerstvu financí.

Ty diskuse už probíhají údajně celé měsíce a panuje přesvědčení, že vláda očekává, že krypto-měny se jako prostředky platby dříve či později legalizují, ač žádný konsensus ještě nebyl dosažen.

Ministerstvo financí diskutuje o přidání posledních návrhů o mezinárodních platbách do aktualizovaných verzí konceptu zákona, hlásil v pátek s odkazem na vládní činitele list Vedomosti.

Umožnění krypto-měn jako prostředku vyrovnávání mezinárodního obchodu by pomohlo vzdorovat dopadům Západních sankcí, kvůli nimž je přístup Rusů k tradičním přeshraničním platebním mechanismům „omezený“, řekl Čebeskov.

To, že je Rusko otevřené přijetí bitcoinů, je obrat trendu, jelikož loni Putin tuto možnost v interview při akci Ruský energetický týden v Moskvě zavrhl.

„Věřím, že to má hodnotu,“ řekl tehdy v rozhovoru o Bitcoinu Putin.

„Nemyslím si ale, že by to šlo používat k obchodování s ropou.“

Současný rozsah trhu Bitcoinů a jeho likvidita vyvolává otázky, zda tato měna určená pro transakce jednoho s jedním – peer-to-peer – mohla být v tomto okamžiku používána zeměmi v mezinárodním obchodu.

Jak jsme však uváděli už dříve, když je Rusko této možnosti otevřené a případně rozběhne pilotní obchody se zainteresovanými stranami, tak by mohlo připravit jeviště pro nadcházející trend, v němž se národy rozhodnou pro transakce v globálním monetárním systému mimo kontrolu států.

BY TYLER DURDEN

SATURDAY, MAY 28, 2022 – 01:35 PM

Zdroj: https://www.zerohedge.com/crypto/russia-reportedly-mulls-allowing-crypto-international-payments

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments