Rozzuření vatikánští zaměstnanci píší papeži Františkovi protest proti krácení platů

EKONOMIKA, Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY

ŘÍM – „Rozhořčení“ zaměstnanci městského státu Vatikán napsali papeži Františkovi otevřený dopis protestující proti nedávnému plošnému snížení platů.

V reakci na papežovo rozhodnutí z konce března, řešit vatikánský finanční deficit krácením platů zaměstnanců, se dopis ptá: „Kolik toho ještě budeme muset obětovat, abychom zaplatili rozpočtový deficit, který určitě nevznikl z našich pochybení?“

Údajně, aby „zachránil existující pracovní místa“ a vyhnul se vysazování z práce, omezil papež „podle kritérií proporcionality a progresivity“ výplaty vatikánským kardinálům o deset procent a snížil platy vedoucím vatikánských oddělení a sekretářům o osm procent, kdy o těchto opatřeních zaměstnanci mluví jako o zatížených nerovností.

Zastavení náborů (s nevyhnutelným přetížením zaměstnanců už ve službě), suspendování povyšování a změn ve funkčním zařazení (i přes zvýšení pracovní odpovědnosti), neplacení přesčasů, neplacené hodiny povinně během lockdownů strávené doma bez možnosti práce na dálku a teď i krácení věrnostního, pouze zhoršilo pracovní podmínky vatikánských zaměstnanců.

Vatikánští zaměstnanci se ve svém dopise dovolávají principů Sociální doktríny Církve „včetně úcty k důstojnosti lidí a prosazování spravedlivé společnosti,“ aby pontifika požádali o přehodnocení těchto opatření, zvláště tváří v tvář „ekonomickým těžkostem, se kterými se musí kvůli pandemii potýkat současné rodiny.“

„Skutečným problémem je to, že Vatikán je založen na systému privilegií, která škodí jak ekonomice, tak reputaci,“ prohlašuje se v dopise. Ten se uchyluje i k tvrzení:

Bude-li se pokračovat dále v tomto směru, tak se, Vaše Svatosti, bude tento systém čím dál více a více přetvářet na nefunkční, pohrdající zásluhami a demotivující. Podle těch nejzákladnějších teorií psychologie práce, tato strategie nejenže se v delší perspektivě nevyplatí, jak z hlediska motivace, osobní spokojenosti a produktivity, ale také vyvolá bumerangový efekt z hlediska výkonnosti.

Konflikt o vatikánské platy zhoršila i série finančních skandálů zahrnujících vysoce postavené vatikánské činitele, kteří prošustrovali ohromné sumy peněz, čímž způsobili ekonomice Svaté stolice ohromné škody.

VINCENZO PINTO/AFP via Getty Images

THOMAS D. WILLIAMS, PH.D.

22 May 2021

Zdroj: https://www.breitbart.com/faith/2021/05/22/angry-vatican-employees-write-to-pope-francis-to-protest-pay-cuts/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments