Řekněte nám, kandidáti, proč jsme ve válce

Nezařazené

 

 

(en.wikipedia.org)

 

Když jsem byl dítě, střídající se presidenti nám říkali, že musíme bojovat ve Vietnamu, Kambodži a Laosu, protože pokud nebudeme bojovat s nimi tam, bude nutno s nimi pak bojovat na plážích Kalifornie. Věřili jsme tomu. Byla to lež.

Když jsem byl teenager za Studené války, několik presidentů řeklo, že je nutno vytvořit zásoby nukleárních zbraní, rozmístit jednotky po světě, možná vpadnout na Kubu, vést tajné války a využívat CIA pro sesazení demokraticky volených vlád a nahrazovat je diktátory, nebo nás Rusové zničí. Věřili jsme tomu. Byla to lež.

Když jsem byl na vysoké škole, president nám řekl, že je nutno bojovat v El Salvadoru, Guatemale, Hondurasu a Nikaragui, nebo Sandinisté přijdou do Spojených států. Řekl, že hlavní město Managua je blíž Washingtonu DC, než Los Angeles. Řekl nám, že je nutno bojovat v Libanonu, Grenadě a Libyi, abychom se chránili. Věřili jsme tomu, byla to lež.

Když jsem byl o něco starší, president nám říkal, jaké zlo je Sadám Hussein, jak jeho vojáci probodávají děti v Kuvajtu. Prý byl Sadám hrozbou pro Ameriku. A prý bylo nutno, abychom vpadli do Panamy a vytlačili diktátora, abychom zachránili Ameriku. Věřili jsme tomu, … lež.

Podle dalšího presidenta bylo nutno bojovat proti teroristům v Somálsku a také bombardovat Irák, abychom se uchránili. Věřili jsme…lež.

Ten další zase řekl, že kvůli hrstce Saúdů ze skupiny nějak napojené na Afghánistán, která nás napadla 11. září, musíme Afghánistán okupovat a Taliban, který nás nenapadl, pro naši vlastní bezpečnost zničit. Taliban tam po 15 letech stále přetrvává, stejně jako americká armáda. Věřili jsme …lež.

Pak nám stejný president řekl, že Sadám Hussein ohrožuje každé z našich dětí zbraněmi hromadného ničení, že předmětem doličným by byl jaderný hřib, že Saddám je spolčen s Al-Kaída. Věřili jsme…lež.

V roce 2011 president a ministryně zahraničí, která se nyní sama uchází o presidentské křeslo, nám řekli, že potřebujeme změnu režimu v Libyi, abychom se chránili před zlým diktátorem. Věřili jsme…lež.

V srpnu 2014 nám stejný president řekl, že musíme znovu zasáhnout v Iráku a humanitární misí zachránit Yazidy. Žádný pozemní střet, jen jednoduchý limitovaný čin, který mohou řídit jen USA, a pak bychom šli odtud. Věřili jsme…lež.

Stejný president nám později řekl, že musíme bojovat a umírat v Sýrii. Že je to potřeba, abychom se chránili, protože pokud neporazíme Islámský stát tam, přijdou sem, do země, které beze studu či ironie říkáme vlast. Věříme. Necháme historii, aby se znovu opakovala, aby se ukázalo, že jde znovu o lež.

Dva hlavní presidentští kandidáti nám oba říkají, že rozšíří válku v Sýrii, možná též v Libyi. Přespříliš našich spoluobčanů chce stále věřit, že je to nutné pro větší obranu Ameriky. Chtějí vědět, že to není lež.

Kandidáti, vysvětlete nám prosím, proč je váš plán odlišný od všeho výše zmíněného. Řekněte nám, proč vám tentokrát máme věřit.

Zdroj: http://wemeantwell.com/blog/2016/08/29/tell-us-why-were-at-war-candidates/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments