Regulace, regulace, regulace…

Nezařazené

Jedná se o magickou formuli, jakýsi tajný lék na všechno. Vadí vám hluk v pozdních hodinách? Trpíte nízkou kvalitou potravin? Platíte příliš vysoké nájemné? Nebo snad nevěříte v bankovní systém? Všechny problémy způsobuje nedostatek regulací, vydejme nové, které budou přesnější než jakékoli předchozí a hlavně účinnější! Regulace nás všechny ochrání před škodlivými vlivy kapitalistické společnosti. Anebo ne?

Regulace skutečně není všelék, ba ani žádný lék, ani s obraznou “rýmou” by nepomohla. V poslední době je hlavním regulátorem naší legislativy nikoli parlament, nýbrž Evropská Unie. Nedávno nám zrovnoprávnila ženy ve vedení firem. Samozřejmě, že platí zákon nižšího užitku/zisku při nezaměstnání osoby pouze z osobních důvodů, pokud ta je produktivnější než nový zaměstnanec. Jinými slovy čin člověka, který odmítne produktivnější ženu jen kvůli jejímu pohlaví je možná morálně odsouzeníhodný, avšak trest přichází, a to v podobě nižší produkce. Jenže podnikatelé se chovají tak “iracionálně”, do vedení společností jmenují příliš málo žen! Ještě štěstí, že zkušení vedoucí firem – úředníci z Bruselu – je dokážou napravit. Podrobnější rozbor této regulace lze nalézt v článku na stránce nedanim.cz.

Obecněji, ovšem rovněž umírněněji, si bere regulace na paškál Yamato-san v článku O fatální škodlivosti regulací. Dovolím si z něj úryvek citovat:

Podpora OZE (obnovitelných zdrojů energie – pozn. autora) mohla být – v jejích počátcích – myšlena bez postranních myšlenek na fantastický kšeft, myšlena jako podpora ekologických alternativ výroby energie do doby, než se začne vyplácet a nebude ji potřebovat. Zelení žel zjevně nedisponují ani základní znalostí fysiky a ekonomie, která by jim ukázala, že jsou OZE nejen neekonomické a v konečných důsledcích i neekologické. Zelení prostě sehráli roli idiotů (z pohledů “solárních carů”, Babišů a dalších ovšem nakonec idiotů užitečných).

A co to nejdůlležitější, jídlo?

Jíme samé blafy, všelijaké škodliviny, bůhví čeho všeho jsou schopná “éčka”! Konkrétně potravinovým regulacím se věnuje Hans na svém webu hansuv.net, opět kousek odcituji:

Nevím, proč by lidé měli jíst dobré jídlo proto, že si tak přeje stát, když to nechtějí oni samotní. Samozřejmě, pokud chápeme stát jako takovou pěstírnu a velkovýchovnu svých občanů, lze tomuto postoji rozumět.

U takových regulací nemůže najít logiku snad ani nejzarytější intervencionista. Vždyť kdo chce jíst zdravě, ten tak činí a kdo ne, toho k tomu nutit násilím? Co mi je po ostatních, jak jedí? Totéž s kouřením, když si někdo ničí plíce, budiž, já s tím nemusím ani začínat. Zdraví je každého věc a měl by se o něj postarat, jak uzná za vhodné sám.

Na odsouzení drtivé většiny regulací člověk nemusí být ekonom, stačí poslechnout osvědčený selský rozum, jehož hlas se poslední dobou jaksi ztrácí v hluku závisti a lenosti.
Originální článek naleznete zde:

Regulace, regulace, regulace…

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments