Řecko volá na pomoc NATO vyděšené z tureckých hrozeb, že zaplaví Evropu migranty

Migrace, MULTIKULTURALISMUS

Řecký ministerský předseda Kyriakos Mitsotakis naléhal na NATO, aby posílilo námořní hlídky v Egejském moři, neboť je vyděšený z hrozeb pronesených tureckým prezidentem Erdoganem, že zaplaví Evropu více než třemi miliony migrantů.

„Požádal jsem generálního tajemníka této Aliance a členské státy, aby posílily svoji přítomnost v Egejském moři nasazením více lodí,“ řekl ve čtvrtek při tiskové konferenci v Aténách po rozhovoru s šéfem NATO Jensem Stoltenbergem Mitsotakis, hlásí Greek City Times.

„Žádáme, aby se mise v jižním Egejském moři rozšířila tak, abychom mohli pokrýt plný rozsah našich námořních hranic,“ dodal Mitsotakis.

Minul týden turecký prezident Recep Erdogan Evropě hrozil, že ji zaplaví 3,6 miliony migrantů, pokud bude tento blok prohlašovat turecký vojenský vpád do Sýrie za „okupaci“.

„No tak, Evropo, hleď si svého. Říkám to znovu. Jestli zkusíte naši operaci označovat za invazi, tak pak máme jednoduchý úkol: prostě otevřeme brány a pošleme na vás těch 3,6 milionu migrantů,“ řekl Erdogan minulý týden při proslovu k tureckým zákonodárcům.

To není zdaleka poprvé, kdy Erdogan pronáší takové hrozby.

Mnoho evropských činitelů prohlašovalo, že migrační smlouva mezi EU a Tureckem z roku 2016 se už vůbec nedodržuje. Jenom letos se odhaduje, že v Řecku přistálo skoro 22 000 migrantů.

Brusel Turecko po středečním zahájení vojenské ofenzivy v severovýchodní Sýrii rozhodně odsoudil.

Jean-Claude Juncker řekl: „Turecko musí tu probíhající vojenskou operaci zrušit. To nefunguje. A jestli Turecko plánuje vytvoření bezpečnostní zóny, tak ať neočekává financování od Evropské unie.“

Mezitím Německo, Francie, Holandsko, Norsko a Finsko suspendovaly prodeje vojenského vybavení do Ankary.

Tips? Follow Arthur Lyons

By Arthur Lyons 14 October 2019

Zdroj: https://voiceofeurope.com/2019/10/greece-calls-on-nato-following-turkish-threats-to-flood-europe-with-migrants/

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na