Rakousko chce zakázat anonymitu na internetu a naléhá na zbytek světa, aby se přidal

TECHNOLOGIE

Plni přesvědčeni, že Mark Zuckerber zatím ještě nemá dost dat o uživatelích, teď v Rakousku uvažují o novém zákoně, který by od velkých internetových platforem jako Facebook, Instagram a Twitter vyžadoval registraci jejich uživatelů, čímž by v podstatě zakázal na stránkách sociálních médií anonymitu. Tento nový zákon by se zaměřoval na zbavení anonymity „těch, kdo jsou za nenávistnými příspěvky,“ uvádí The Local.

Kancléř Sebastian Kurz řekl: „Bohužel pod pláštíkem anonymity dochází k narůstajícímu počtu jasných porušení pravidel, očerňování a ponižování. Proto potřebujeme vytvořit rámec pro daleko odpovědnější internet.“

Ale není snad ta anonymita očerňování a ponižování ostatních jedním ze zakládajících principů internetu a částí toho, co jej činí něčím tak velikým?

Tento zákon, bude-li schválen, vstoupí v platnost v roce 2020 a zavede pro platformy sociálních médií povinnost, aby své uživatele zaregistrovali. Těmto platformám se ponechá flexibilita, jak své uživatele zaregistrují, ale Rakousko požaduje, aby úřady měly přístup k identitě uživatelů v případě, „vystavení nenávisti nebo podezření z jiných porušení zákona.“

Tato zpráva neuvedla, jak se přesně kvalifikuje „nenávistný příspěvek“.

Ministr pro záležitosti EU, umění, kultury a médií Gernot Bluemel řekl: „Internetový prostor by neměl být prostorem bez zákonů.“ Pokračoval tvrzením, že Rakousko má v úmyslu v této záležitosti stanovit precedens i pro jiné země.

V Rakousku bude muset tento zákon schválit jak poslanecká sněmovna, tak Evropská komise, aby se zajistilo, že je v souladu se směrnicemi EU, které stanovují, že členské státy nemohou tyto platformy regulovat přísněji než v zemích jejich původu. Tento zákon se bude vztahovat jen na internetové platformy s dosahem více než 100 000 uživatelů nebo s obratem více než 500 000 Euro v Rakousku. Rovněž by se měl vztahovat na platformy, které dostávají více než 50 000 Euro pomoci státu.

Opoziční strany tvrdí, že takový zákon by omezil svobodu internetu a vydal by ještě více dat gigantům jako Facebook, za kterými se táhne historie mírně řečeno šmíráckého zneužívání soukromí uživatelů. Letos kontroverzi vyvolal i francouzský prezident Emmanuel Macrone, když navrhl podobný zákon.

Takže příště, až budete do Rakouska cestovat a pomyslíte na přidání jízlivého komentáře k videu na YouTube o tom Novém zeleném údělu nebo o veganském receptu na steak, tak si to raději rozmyslete.

by Tyler Durden

Mon, 04/15/2019 – 04:15

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-04-13/austria-wants-ban-online-anonymity-and-urges-world-follow-its-footsteps

 

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments