Putin vzdoruje varování Západu a stejně na Východní Ukrajinu pošle “konvoj s pomocí”

Nezařazené

Mohl by v tom nastat binec.

Po dnech halasných varování Západu, že Putin by neměl přistupovat k žádným krokům vyslání „humanitární“ pomoci Východní Ukrajině kvůli obavám Západu, že jde o pouhou záminku pro invazi, řekl v pondělí Putin, že Rusko se do toho dá a konvoj s pomocí na východní Ukrajinu stejně pošle.

Jak už bylo před tím oznámeno, Ukrajina ohlásila, že Rusko na jejích hranicích soustředilo 45 000 vojáků, což přišlo po teď už každodenních hrozbách NATO, že existuje „vysoká pravděpodobnost“, že Moskva by mohla na východě této země vojenský intervenovat, takže tohle by mohl být pro Kreml jen katalyzátor, jehož použije ke vstupu na toto občanskou válkou rozervané území, aby podpořil etnické Rusy, což by však nakonec vedlo jen k zase dalšímu „Krymu.“ Jen pro připomínku, přes neustálé hudrování Západu a samozřejmě Kyjeva, je jen nulová pravděpodobnost, že by se Putin anektovaného území vzdal. Jako další připomínku uvádíme, že to bylo objevení se záhadných místních „mírotvůrců“, co učinilo z anexe Krymu rychlou a bezbolestnou transformaci, takovou, při které nebyl vypálen jediný výstřel. Vznikly však obavy, že tohle byl jen předkrm nabuzující chuť na region Donbas bohatý na břidlicový plyn, který funguje jako to hlavní prokletí.

Podpořte Reformy.cz zakoupením trička či jiného užitečného zboží na eshop.reformy.cz

Podle Reuters president Evropské komise Barroso „v pondělí v telefonním hovoru s Putinem vyslal příkré poselství.“ President Barroso varoval před jakoukoliv jednostrannou vojenskou akcí na Ukrajině pod jakoukoliv záminkou včetně humanitární,“ uvedla v prohlášení Komise.

Kreml za svou stranu konverzace dal na srozuměnou, že Moskva opravdu pošle převážně rusky mluvící východní Ukrajině pomoc. Rovněž hodně pochybujeme, že Putinovi by nějak moc záleželo na tom, pokud vůbec, jaká varování vypouští nevolený Eurokrat.

„Bylo uvedeno, že ruská strana ve spolupráci se zástupci Mezinárodní komise Červeného kříže vysílá na Ukrajinu konvoj s pomocí,“ sdělil v prohlášení Kreml, aniž by řekl, kdy ten konvoj vyrazí.

A teď, když se Putin už rozhodl, tak nemá Ukrajina na vybranou než to přijmout, ač za svých tzv. podmínek:

Ukrajinský president Petro Porošenko řekl, že misí s pomocí podporuje, ale dal na srozuměnou, že to musí být mezinárodní úsilí pod záštitou Červeného kříže, stejně Evropské unie jako Ruska. Porošenko řekl, že US president Baracka Obama, když s ním v pondělí telefonicky mluvil, tento mezinárodní plán také podpořil.

Mezinárodní komise Červeného kříže to nijak bezprostředně nekomentovala, ač minulý týden vydala prohlášení potvrzující přijetí nabídky od ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova k zorganizování konvojů s pomocí.

Rusko bude jistě pečlivě ukrajinské podmínky „dodržovat“.

Je tu ujištění o nespokojenosti NATO. Citát od jejich generálního tajemníka Rasmussena: „Vidíme, jak Rusko vypracovává tuhle povídačku a tuto záminku pro takovouto operaci pod pláštíkem humanitární operace, a vidíme soustřeďování vojsk, kterých by mohlo být použito k vedení takovýchto ilegálních vojenských operací na Ukrajině,“ řekl.

Ale i tak Rusko je zjevně odhodláno vstoupit na Ukrajinu i přes námitky NATO.

Je to samo sebou, že všechno, co by bylo zapotřebí k plnocenné eskalaci takové, jakou by nemohl ignorovat ani trh ve vleku umělých algoritmů, by byla ruská oběť operující na Ukrajině pod „humanitární“ záštitou, ať už by k tomu došlo opravdu nebo v důsledku útoku „pod falešnou vlajkou“, k němuž by došlo před tím, než by se fasáda umělé stability na ukrajinské východní hranici rozsypala a to, co bylo dosud jen občanskou válkou, by se přetvořilo do plnocenného mezinárodního konfliktu.

Aktualizace 1: čtení o telefonním hovoru Obama-Porošenko:

President dnes ráno mluvil s ukrajinským presidentem Petrem Porošenkem o probíhající krizi na východní Ukrajině. President vyjádřil silnou podporu ukrajinské suverenitě a územní celistvosti. Tito dva vůdci souhlasili, že jakákoliv ruská intervence na Ukrajině bez formálně vysloveného souhlasu a autorizace ukrajinské vlády by byla nepřijatelná a porušovala by mezinárodní právo. President Porošenko rovněž uvedl pokračující dělostřelecké ostřelování Ukrajinského území z Ruska. President Porošenko našeho presidenta aktuálně informoval o zapojení Mezinárodní komise Červeného kříže (ICRC) do úsilí o dodávky mnohostranné humanitární pomoci trpícímu obyvatelstvu východní Ukrajiny. President zmínil naléhavost takovéhoto humanitárního úsilí a povzbudil presidenta Porošenka, aby pokračoval v projevování zdrženlivosti a opatrnosti při vojenských operacích, aby se zamezilo civilním obětem. Ve světle probíhajících násilností a nestability náš president s presidentem Porošenkem souhlasili, že všechny strany by měly upřednostnit diplomatické úsilí, aby se našlo politické řešení této krize.

Aktualizace 2: Od RIA:

RIA Novosti        @ria_novosti

Ruský konvoj s humanitární pomocí na Východní Ukrajinu vyrazí už zanedlouho bez jakékoliv vojenské eskorty – mluvčí Kremlu.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
10 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments