Putin volá po „okamžitých rozhovorech“ o „státnosti“ Východní Ukrajiny

Nezařazené

Vladimir Putin, který opakovaně říkal, že není příznivcem rozdělení Ukrajiny – nýbrž jen větší autonomie pro Východ, zjevně dnes dost dramaticky změnil kurz. V projevu vysílaném Ruskou televizí tento ruský vůdce konstatoval: „Potřebujeme okamžitě zahájit zásadní rozhovory… o otázce politické organizace společnosti a státnosti východní Ukrajiny.“ Jak hlásí Washington Post, použití slova „státnost“ odráží výrazný posuv v politice Kremlu vůči ‚Novorossii‘ – a ten by mohl být přímou výzvou nejen Kyjevu, nýbrž i Západoevropským zemím a Spojeným státům, které se pokoušely Moskvu dotlačit k ústupu. Putin, ač přímo nemluvil o povídačkách o dalším kole sankcí, tak to uzavřel, dost možná zlověstným: „Mohli by vědět, že Rusko nebude stát stranou, když se lidé střílí skoro jen pro nic za nic.“

Jak hlásí AFP:

President Vladimir Putin dnes v Ukrajinském konfliktu dramaticky zvedl sázky, když poprvé volal, aby se uvážila státnost odbojného východu tohoto bývalého sovětského státu.

„Potřebujeme okamžitě zahájit zásadní rozhovory… o otázkách politické organizace společnosti a státnosti jihovýchodní Ukrajiny s cílem ochránit zákonné zájmy lidu, který tam žije,“ citovaly ruské tiskové agentury Putina, který promluvil na dálném východě této země v show vysílaném televizí.

Před tím Rusko volalo pouze po větších právech v rámci decentralizovaného federálního systému, v němž by vznikl soulad s východními regiony Ukrajiny, kde žijí převážně rusky mluvící obyvatelé.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

A jak hlásí Washington Post:

Putin mluvil o potřebě ukončit nepřátelství před příchodem zimy a kritizoval evropské vůdce za podporu Ukrajiny, tyto poznámky pronesl během televizního interview nejdříve vysílaného na ruském Dálném východě, o němž referovaly ruské tiskové agentury z Vladivostoku. Toto interview bylo v Moskvě odvysíláno o sedm hodin později.

Putin opakovaně říkal, že není příznivcem rozdělení Ukrajiny – i když si Rusko v březnu od Ukrajiny vzalo Krym – nýbrž že je jen pro větší autonomii východu. Slovo „státnost“ naznačuje, že by už šlo o více než jen tohle, a že pokud to znamená významný posuv v politice Kremlu, tak by to bylo přímou výzvou nejen Kyjevu, nýbrž také Západoevropským zemím a Spojeným státům, které se pokoušely Moskvu dotlačit k ústupu.

To jsou ty rozhovory s bezvýlučnou účastí, které by měly rozhodnout o vztazích s východními regiony, tj. jednání uvnitř Ukrajiny o vnitřním ukrajinském uspořádání s ohledem na zájmy východních regionů této země, na zájmy Novorossie,“ řekl Peskov reportérům, jak o tom informuje ruská státem vlastněná tisková agentura Itar-Tass.

*  *  *

To nám nezní moc jako de-eskalace…, ale jsme si jisti, že akcie půjdou nahoru v naději, že po cestě se blíží po té eskalaci přicházející de-eskalace s nákupní panikou.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

 

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
21 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments