Putin varuje USA, že Rusko je „připraveno spustit další Kubánskou raketovou krizi“

POLITIKA, Světová

Ruské ozbrojené síly jsou připraveny na „ve stylu někdejší Kubánské raketové krize,“ řekl ve středu prezident Putin, když během rostoucího napětí s USA komentoval schopnosti prvního jaderného úderu. Tyto poznámky poskytnuté ruským médiím přichází po předchozím proslovu, v němž varoval, že Rusko se po zhroucení dohody o raketách středního doletu svými protitahy vyrovná s jakýmkoliv pokusem USA umístit jaderné rakety středního doletu v Evropě. Putin konkrétně hrozil, že když Amerika do Evropy přemístí rakety středního doletu, tak nasadí hypersonické střely na lodě a ponorky, takže by mohly vletět do amerických teritoriálních vod, aniž by došlo k jejich detekci.

„Mluvíme o nasazení námořních nosičů: ponorek a povrchových lodí. A ty budeme moci vzhledem k rychlosti a dosahu našich střel poslat do neutrálních vod. Navíc nejsou stabilní, pořád se pohybují a oni je nenajdou,“ řekl Putin podle kremelského přepisu. „Vždyť si to spočítejte. Má to devět Machů (to je rychlost těch nových střel) a dosah přes 1 000 km,“ chlubil se nejnovějšími bojovými schopnostmi Kremlu.

Naléhal na zmírnění napětí poté, co minulý týden ruský ministr zahraničí ponechal otevřené dveře k rozhovorům o obnově dohody o raketách středního dolet New START k omezení jaderného zbrojení, když smlouva má uplynout v roce 2021. Když Putin mluvilo o současném patu a rostoucím napětí plném harašení zbraněmi s Washingtonem, tak řekl: „Není žádný důvod, aby se konfrontace vystupňovala na úroveň Kubánské raketové krize z 60. let. Každopádně něco takového nechceme.“ Dále ale řekl: „Když to ale někdo chce, tak OK, je vítán. Dnes jsem uvedl, co to bude znamenat. Ať si to spočítají a vynásobí rychlostí letu takové rakety.“

Ač zdůrazňoval, jak Moskva nechce se Spojenými státy nové závody ve zbrojení, tak Rusku „nic jiného nezbyde“, než situaci eskalovat, pokud USA do Evropy přesunou pokročilé rakety.

Putin uvedl, že takové rakety středního doletu by mohly Moskvu zasáhnout do 10-12 minut. Rusko však vyvíjí hypersonické kapacity, které jeho ozbrojeným silám dají schopnost, jak Putin řekl, nasadit své pokročilé ponorky a další kradmá nezjistitelná plavidla.

Když Putin mluvil o amerických úderných kapacitách, tak dodal: „Je vidět, že počty nemají moc rádi, přinejmenším tak, jak se to dnes jeví. To je jasná věc,“ uvádí Reuters.

Rusko v posledních týdnech zdůrazňovalo, že je otevřené k rozhovorům, nebude ale nadále klepat na zavřené dveře, v čemž jsou poukazy na to, jak se Bílý dům stáhl z dohody o raketách středního doletu, přičemž Rusko obviňuje, že tuto dohodu z Reaganovy éry dlouhodobě porušuje.

by Tyler Durden

Thu, 02/21/2019 – 13:02

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-02-21/russia-prepared-another-cuban-missile-crisis-putin-warns-us

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments