Putin Basharu al-Assadovi navrhuje, aby pozval Trumpa k návštěvě Sýrie

POLITIKA, Světová

Ruský prezident Vladimir Putin syrskému prezidentovi Basharu al-Assadovi navrhl, že by měl pozvat amerického prezidenta Donalda Trumpa k návštěvě Sýrie, což zachycuje video z Tweeteru.

Video ukazuje rozhovor mezi Assadem a Putinem v pravoslavném kostele Panny Marie v Damašku. Prezident Assad uvádí, že zde konvertoval ke křesťanství apoštol Pavel poté, co spatřil brány Damašku.

„Pokud by Trump přicestoval po této cestě, tak by se i u něj všechno normalizovalo,“ řekl syrský vůdce.

„To by ho napravilo…, pozvi ho. On přijede,“ řekl údajně Putin.

Syrský prezident pak řekl, že by Trumpa pozval rád.

Putin mu se smíchem odpověděl: „Řeknu mu to.“

Ruský prezident Vladimir Putin provedl překvapivou návštěvu Damašku 7. ledna. Ruský prezident se v ruském velitelském středisku v Sýrii sešel se syrským prezidentem Basharem Assadem. Oba vůdci si vyslechli vojenskou zprávu o situaci v regionu této země. Poté vedli dvojstranné rozhovory. Prezidenti také navštívili mešitu Umayyad, rovněž známou jako Velká mešita Damašku.

Putin pak navštívil pravoslavný chrám v Damašku, Mariánskou katedrálu, kde se sešel s patriarchou Janem X, primasem řeckého pravoslavného patriarchátu Antiochie a celého Středního východu.

Oba vůdci vydali společné prohlášení, v němž chválí v Sýrii dosažený pokrok a boj proti terorismu, je toho ale třeba ještě hodně udělat a pokračují četné hrozby.

„Pokud jde o Sýrii, vaše úsilí a naše společná práce situaci dramaticky změnily. Nejenže došlo k dramatické změně, byli jsme také svědky obnovy syrské státnosti, kdy je Sýrie už jednotnou zemí.

Pokračuje však ještě spousta dalších nevyřešených problémů. Na severu země, na východě, na severozápadě a na jihu. Co mě však nesmírně těší, když se projíždím po Damašku, je to, že do ulic se zase vrátil život, a už tam přímo bují. Na silnicích je spousta aut, všude jsou otevřené obchody spolu s kavárnami a restauracemi. K přestavbě syrské ekonomiky však bude třeba ještě spoustu věcí udělat,“ řekl ruský prezident Vladimir Putin.

Syrský prezident Bashar al-Assad v reakci na to řekl následující:

„Jak už jsem řekl, všude, kam jsme postoupili a dosáhli úspěchu, se situace bohužel dále komplikuje kvůli opakovaným pokusům vrátit zpět a znovu zavést terorismus a vládu teroristů.

Proto si myslím, že tvoje dnešní návštěvy je pro nás velice důležitá, abychom mohli probrat ty obtíže a těžkosti, které brání politickému urovnání, a to, co můžeme udělat, abychom koordinovali své úsilí o zajištění pokračujícího úspěchu našeho boje proti terorismu.“

Kromě těchto událostí nabylo 12. ledna Tureckem a Ruskem dohodnuté zastavení palby v Idlibu a podle Turecka se dobře dodržovalo.

„12. ledna v 12:00 v poledne místního času (22:00 GMT) nabylo účinnosti zastavení palby jak v Libyi, tak v Idlibu. Zastavení palby v obou regionech je důležitým krokem k nastolení stability a míru, k zastavení útoků, k zabránění jak ztrát na životech, tak toků prchajících migrantů a je příspěvkem k normalizaci života,“ řekl turecký ministr obrany.

Prohlášení dodalo, že Turecko situaci v regionu bedlivě monitoruje.

„V obou regionech jsme pozorovali, že strany se pokouší zastavení palby po jeho oznámení dodržovat a situace se kromě jednoho či dvou incidentů uklidňuje,“ uzavřeli to.

Při předchozím pokusu o zastavení palby z 9. ledna o něm Rusko 10. ledna oznámilo:

„Podle dohody s tureckou stranou bylo 9. ledna 2020 od 14:00 h moskevského času (11:00 GMT) v Idlibu v zóně de-eskalace zaveden režim zastavení palby,“ byl citován ruský generálmajor Jurij Borenkov.

12. ledna, okamžitě po vyhlášení posledního zastavení palby, které se podle Turecka tak „dobře dodržuje“, k Al-Kaiídě náležející Hay’at Tahrir al-Sham (HTS) toto nové zastavení palby porušila zahájením dělostřelby na městské centrum Aleppa. Je přitom otevřeným tajemstvím, že HTS je podporována Ankarou.

Zdroj: https://southfront.org/putin-suggests-bashar-al-assad-should-invite-trump-to-visit-syria/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
5 měsíců před

Dialog je vždy lepší možnost než ignorace a nepřátelství, ale od největšího teroristy světa za Velkou Louží se nedá nikdy nic dobrého čekat, jen faleš a klam !!!