Proč jsou američtí vojáci v Ugandě? Sorosovy otisky v celé věci…

Nezařazené

Krácený překlad z 15 října 2011, Klein Online.

Vlivná „organizace pro management krizí“, která se chlubí Georgem Sorosem, jakožto členem výkonného výboru nedávno doporučila Spojeným státům nasazení zvláštního týmu vojenských poradců pro pomoc s operacemi a provozování zpravodajské platformy.
Emeritní předseda této organizace, International Crisis Group, je hlavním autorem „Odpovědnost chránit“, vojenské doktríny používané Obamou k ospravedlnění američany vedené kampani NATO v Lybii.
Sorosův vlastní Open Society Intitute je jedním ze pouze tří nevládních zakladatelů Globálního centra pro Odpovědnost chránit, doktríny která byla mnohokrát citována aktivisty volajícími po intervenci v Ugandě.
Sám Soros má velmi úzké vazby na ropné zájmy v Ugandě. Jeho organizace vedla snahy o údajné pozvenutí transparence v Ugandském ropném průmyslu, který je významně kontrolován vládou.

Obama v Pátek (14.10? pozn. překl.) informoval mluvčího Johna Boehnera, že plánuje poslat zhruba 100 vojáků, především z jednotek zvláštního určení (Special Forces), do střední Afriky. První vojáci údajně dorazili do Ugandy ve Středu.
Jejich úkolem bude poradenství jednotkám snažícím se zabít, nebo zajmout Josepha Konyho, vůdce povstalců z Osvobozenecké Armády Pána (ve smyslu křesťanského Boha – pozn. překl.) – LRA. Kony je obviněn z podstatných zločinů proti lidským právům. Je na americkém seznamu teroristů a je Mezinárodní trestní soud na něj vydal zatykač.

V pátečním dopise Obama oznámil, že první tým amerických vojáků s „odpovídajícím bojovým vybavením“ byl nasazen Ugandě od Středy. Ostatní síly zahrnují „druhý pro boj vybavený tým, velitelství a personál pro komunikaci a logistiku.“
„Naše jednotky poskytnou informace, poradenství a podporu vybraným silám partnerského národa“, řekl.

Jak konzervativci, tak liberálové vyvolali otázky zda je vojenské zapojení v Ugandě v zájmu USA.
Bill Roggio, šéfredaktor Long War Journal se vyjádřil o Obamově zdůvodnění jako o „pochybném“, tvrdíc že LRA nepředstavuje hrozbu pro národní bezpečnost USA – „i přesto co říkal president Obama.“

V dubnu 2010 Sorosova International Crisis Group, či IGC zveřejnila zprávu poslanou do Bíleho domu a ke klíčovým zákonodárcům doporučujíc americkému vojsku zahájení zváštních operací v Ugandě s cílem zajmout Konyho.
Ve zprávě je: „Vládě USA: Nasaďte tým do oblasti operací pro provoz zpravodajské platformy, která centralizuje všechny operační informace z Ugandské a jiných armád, stejně jako z OSN a civilních zdroju a poskytne analýzu Uganďanům pro lepší zacílení vojenských operací.“
Od roku 2008 USA poskytuje finanční pomoc ve formě vojenského vybavení pro Ugandu a další regionální země, aby bojovaly s Konyho LRA, ale Obamavo nové nasazení eskaluje přímé zapojení USA.

Ropný průzkum proběhl na severozápadě Ugandy zhroba před deseti lety. Ugandský ministr energetiky odhaduje, že země má přes 2 miliardy barelů ropy, ale některé odhady hovoří až o 6 miliardách barelů. Produkce se plánuje na rok 2015, po zpoždění z plánovaného roku 2013, částečně z důvodu chybějícího regulačního rámce, který ještě nebyl v zemi zaveden.

V roce 2008 byla s pomocí Sorosem placené skupiny navržena Národní ropná a plynová politika, což měla být obecná pravidla pro využívání ropy. Avšak tato doporučení byla z většiny ignorována a kritici obvinili prezidenta Yoweri Museveniho z korupce a posilování moci nad v zemi nově vznikajícím ropným průmyslelm.
Sám Soros má silné ropné i jiné zájmy v Ugandě. Miliardářův Open Society Institute řídí v Ugandě mnoho poboček. OSI provozuje Ugandský akční fond mladých, jehož deklarovanou misí je „identifikovat, inspirovat a podporovat mladé skupiny oddaných mladých lidí, které mohou mobilizovat a ovlivňovat velké množství jejich vrstevníků k prosazení ideálů Open Socitey.

JS přeložil pro reformy.cz více na Klein Online

Kam dál:

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments