Premiér Orbán oznamuje ekonomický restart

EKONOMIKA, Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY

Maďarsko podle premiéra Orbána zavede krácení daní, udržení pracovních míst a dotace na mzdy

Po loňském úspěšném odražení nejchmurnějších ekonomických důsledků koronavirové pandemie teď Maďarko rozbíhá nový program ekonomického zotavení, řekl ve čtvrtek ministerský předseda Viktor Orbán při internetové konferenci Maďarské průmyslové a obchodní komory (MKIK).

Orbán řekl, že Maďarská ekonomika před epidemií dosahovala největších výšin, ale deprese vyvolaná současnou krizí zasadila ekonomice „těžkou ránu do slabin“ a dohnala Maďarsko a další země do defenzivy.

Orbán zahájil akční plán ekonomické ochrany, který už byl realizován a o němž řekl, že dosáhl svého cíle zachování pracovních míst, jelikož v prosinci 2020 mělo práci tolik lidí, kolik jich pracovalo před epidemií v prosinci 2019. Počet zaměstnanců zase dosáhl 4,5 milionů, zdůraznil s dodatkem, že nezaměstnanost je třetí nejnižší v EU.

Orbán mezi nástroji akčního plánu ekonomické ochrany jmenoval zavedení moratoria na půjčky, které ponechalo 3 000 miliard forintů v kapsách rodin a podnikatelů, stejně jako poskytnutí dotací na mzdy v pandemií nejhůře postižených sektorech. Řekl, že v těchto případech byly zrušeny sociální odvody a daně podnikům šly na polovinu, stejně jako investiční podporu dostalo 1 434 maďarských společností, což pomohlo udržet 280 000 pracovních míst a vytvořilo jich desítky tisíc.

„Vláda v dobách krize odolávala pokušení vrátit se k ekonomice založené na dávkách,“ řekl Orbán. Ve své prezentaci o systému restrikcí uvalených kvůli koronavirové epidemii mluvil jako o „stabilním“. Zatímco krizový management v Západní Evropě spočíval v periodickém uvolňování a v periodickém odříkání, což mohlo životy mnoha set lidí umístit na ekonomickou houpačku, tak maďarský systém se od listopadu zakládá na obecně přijatých restrikcích dohodnutých při letních národních poradách, řekl Orbán.

Řekl, že akční plán na restart ekonomiky se bude realizovat ve třech fázích: první fáze poběží od 1. ledna do 1. dubna, druhá od 1. dubna do 1. června a třetí fáze poběží od začátku července do října.

Rovněž provedl výčet zavedených hlavních bodů plánu ekonomické ochrany z loňského roku.

  • Snížení DPH na 5 procent u stavby obytných domů
  • Dotace na mzdy pro nejpostiženější sektory
  • Největší zvýšení platů pro ty, kdo pracují v sektoru zdravotní péče za desítky let
  • Moratorium na úvěry pro stovky tisíc rodin
  • Postupné obnovení jedné měsíční penze navíc
  • Úplnou výjimku z daně z příjmů pro občany do 25 let věku počínaje rokem 2022

Náhledový obrázek: Ministerský předseda Viktor Orbán mluví na konferenci Maďarské průmyslové a obchodní komory 4. února 2021. (source: MKIK)

February 05, 2021

editor:REMIX NEWS

author:DÉNES ALBERT

via:MAGYAR HÍRLAP

Zdroj: https://rmx.news/article/article/pm-orban-announces-economic-relaunch

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments