Představení Junckerovy komise – esence stupidity současné podoby EU

Nezařazené

Pokud bych nevěděl o co se jedná, měl bych za to, že se dívám na velmi vyčpělou epizodku „stand up comedy“ v podání stárnoucího, byť zachovalého komika, kterému někdo nenapsal do veselého textu žádnou pointu. Tolik zbytečných slov, tolik otřepaných bezvýznamných sdělení a tolik nicneříkajících frází neobsahoval snad ani silně kritizovaný Pečený sněhulák na ČT1. Přesto se událost mediálně tváří jako něco významného, jako evropsky silného, jako něco závažného pro naši budoucnost.

Jistě, pro skupiny sosačů evropských peněz a sběratelů placených funkcí to mohlo být zajímavé představení, ale jaké je poselství pro nás ostatní? Dozvěděli jsme se alespoň stokrát, že všichni komisaři jsou vysoce kompetentní, pečlivě vybraní nejlepší jedinci svého národa, že jejich funkce jsou velice důležité, a že všichni budou spolu navzájem spolupracovat na výrobě té nejšťastnější budoucnosti Evropy a jejich obyvatel.

Mezi slovy – komisaři, kompetentní a spolupracovat – bylo tolik nastavované kaše, že se v tom po chvíli přestal orientovat i samotný nejvyšší řečník. Ze všeho nejvíce to tedy připomínalo rétorické cvičení o ničem, které je třeba dramaticky natáhnout na požadovaný čas. Tedy přesně jako dosavadní práce předcházejících komisí neokomunisty Barrosa. Předstírat činnost, okecávat nesmysly a hlídat si výplaty.

Mainstreamová média věnovala této frašce poměrně široký prostor. U nás se hlavně řešilo, zdali portfolio paní Jourové, která se stala hlavní evropskou ženou přes panímandy a jejich korektní přijímání jinými orgány, popřípadě si ještě může sem tam něco přikecnout při přejmenování závadně pojmenovaných europotravin, je nás „hodno“. Jinými slovy, zdali ten největší odpad, který mohlo Česko získat, v podstatě odřezky z několika bývalých portfolií, kde jsou nulové pravomoci, je natolik fatálním selháním české evropské diplomacie, že to musí být ovčanům nějak radostně vysvětlováno či raději pomalu vymlčeno.

Samotná Jourová prý ještě několik hodin před jmenováním, dokonce i po rozhovoru s J.C.Junckerem, očekávala svoje „oblíbené“ portfolio regionální. Prý nechápe co se najednou stalo. Opravdu? Myslím, že naivita této naší „excelentní“ političky nemůže být až taková. Klientelismem prorostlý byrokratický zkorumpovaný moloch EU se přeci jen chová stejně jako naši domácí poturčenci. A to by měla znát velmi dobře. Šuká vždycky silnější pes. Pes s nejvíce soudruhy, kamarády lobbisty a nejšikovnějšími zákulisními machinacemi. O nic jiného přeci v domácí i evropské politice dnes nejde.

Ona sama by mohla být vůbec ráda, že se svojí kvalifikací a „odborností“ při její „specifické“ realizaci regionální politiky, která se nejlépe vyjímá v „Cause Řičář“, kdy kvůli mafiánsko-politickému spiknutí lidí jejího ražení dnes sedí v kriminále, dle všech indícií nevinný otec pěti dětí, slušný člověk, kterému tento případ zničil život, aniž by se paní eurokomisařka alespoň zastyděla za jeho osud ač byla ústřední postavou a hybatelkou příběhu. Přesto je jako „nejlepší z nás“ vysokou funkcionářkou EU. Pro mne nepochopitelné.

 A co další členové Junckerovy „evropské vlády“?  Zamyslel se nad tím Michal Půr na euro.e15.cz(1): „Jak proboha někdo může jmenovat Miguela Ariase Caňeta eurokomisařem pro klimatickou změnu (akci) a energetiky, když neuznává obnovitelné zdroje a drží podíl v těžařské firmě? Že by něco na způsob evropského Andreje Babiše? Marně se od dopoledne snažím dopátrat rozdílu mezi komisařem pro energetiku a energetickou unii, který navíc dostala Slovinka Alenka Bratušek. Poměrně zajímavé portfolio tak připadlo zemi, která stojí kvůli politikům před bankrotem a v energetice neznamená vůbec nic. Vrchol pak představuje jmenování bývalého francouzského ministra financí Pierra Moscoviciho komisařem pro hospodářství a finance. Člověka, který má svůj podíl na tom, že francouzské hospodářství je v troskách a veřejné finance v totálním rozkladu. Je to člověk, který bude nutit státy dodržovat deficit veřejných financí, ačkoliv tak sám nečinil.“

Co tedy dodat? Snad jen upravit titulek článku: Nejen představení, ale celá Junckerova evropská komise je esencí stupidity současné podoby EU. Bůh nás ochraňuj!

 

Psáno pro a více na: pravyprostor.cz (diskuse bez registrace)

 

Související články:

Profesionální papaláš-žena Jourová

Poslechněte si rozhovor s Věrou Jourovou o „Cause Řičář“

Je Evropská unie socialistický projekt?

 

(1) Zdroj: euro.e15.cz

Karel Kříž vyšlo na:

Představení Junckerovy komise – esence stupidity současné podoby EU

Sdílejte přátelům

1
Komentujte

0 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na