Pozor na padělky stříbrných slitků!

TECHNOLOGIE

V nedávné době se mi do rukou dostaly velmi zdařilé padělky stříbrných slitků Sunshine Minting 1oz – Silver Eagle. Na přiložených obrázcích je vidět, že raznice přesně kopíruje originál. Na první pohled je snadné si tyto padělky splést s pravými slitky. Padělky jsou nemagnetické, jejich váha je 31g. Až po důkladnějším ohledání lze najít několik rozdílů oproti originálu.

1) padělky mají menší rádius zaoblení hran než pravý slitek, to způsobuje i rozdílný výsek ražby na rubové straně, především v horním levém a dolním pravém rohu

Pravý slitek

Padělek

2) na rohu slitku lze po důkladném ohledání na dobrém světle najít dvě malé plošky, kde byly pravděpodobně umístěny elektrody pro galvanické pokovení stříbrem, kterého je mimochodem v celém slitku jen 0,2 μm na povrchu, plošky jsou asi 0,5mm široké a 2mm dlouhé

3) na rubové straně lze při důkladné prohlídce najít místa, kde neproběhlo galvanické pokovení do všech detailů

Výše uvedené testy pravosti jsou nedestruktivními metodami, pokud si i nadále nebudete jistí pravostí vašeho slitku, doporučuji použít klasický papírový pilník na manikúru, kterým lehce strhnete hranu podezřelého slitku. Když na vás po opilování horní vrstvy kovu vykoukne růžová barva, máte jistotu, držíte v ruce padělek.

Mnou zkoušený slitek jsme podrobili spektrální analýze (rozboru obsahu jednotlivých kovů) a výsledek je následující. Proběhly dvě měření.

První měření bylo namířeno na povrch s galvanicky naneseným stříbrem: stříbra bylo na povrchu neuvěřitelné množství o tloušťce 0.2 μm, pod tím bylo 3% niklu a 97% mědi. Předpokládám, že nikl byl nanesen v tenké vrstvě pod stříbrem tak, aby barevně neprosvítala měď, ze které byl slitek vyroben.

Druhé měření bylo provedeno na obroušenou hranu slitku, naměřeno bylo 90% mědi, 10% zinku a stopové množství zirkonu (to byly předpokládám zbytky mého papírového pilníku).

Všechny padělané slitky jsme znehodnotili tak, aby nebylo možné je nadále vydávat za pravé. Doufám, že jich v Čechách zatím mnoho nekoluje.

Dále přikládám odkaz, který mě inspiroval prověřit pravost mých slitků.

Článek napsala Vendula Procházková – děkujeme za varování!

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
25 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments