Populistický vůdce ve Švédsku poprvé první v průzkumu důvěry

Evropská Unie, POLITIKA

Švédský populistický vůdce Jimmie Åkesson, který vede Švédské demokraty (SD), teď dohnal vůdkyni Křesťanských demokratů Ebbu Busch-Thor jako vůdce strany, kterému švédští voliči nejvíce věří.

Průzkum vedený dotazovací firmou Novus znamená pro vůdce SD zatím nejlepší výsledek, když ukazuje, že s 31 procenty dohnal paní Busch-Thor a je o tři procenta před druhým umístěným vůdcem Levicové strany Jonase Sjöstedtem, hlásí vysílač SVT.

Ministerský předseda, vůdce Sociálních demokratů, Stefan Löfven podle tohoto průzkumu zažil prudký propad důvěry, která mu spadla o šest procent na 23 procent, což jej umístilo na 4. místo.

Löfven ve svém komentáři z těchto výsledků obviňoval nárůst bombových útoků, vysoký počet přestřelek a násilností spojených s gangy v roce 2019: „Není to tak divné v situaci, jakou jsme měli na podzim, s příliš mnoha přestřelkami a příliš mnoha výbuchy. Panuje strach a hněv.“

„Takže není tak divné, že ten hněv je směrován na tu stranu, co je ve vládě,“ dodal.

Tento nový průzkum přichází jen měsíc poté, kdy Švédští demokraté byli na vrcholu jiného průzkumu vedeného Demoskopem, podle nějž by získali podporu skoro jedné čtvrtiny švédských voličů.

„Už dávno tvrdím, že dříve nebo později se staneme největší stranou. Celé ty roky jsme trvale mluvili o zločinnosti gangů, o eskalujícím se pocitu ztráty bezpečnosti, o migrační politice a o tom, že ta nefungující politika integrace situaci ještě zhoršuje,“ řekl Åkesson.

Švédští demokraté v roce 2019 zažili výrazné zisky, zvláště v květnových volbách do Evropského parlamentu, v nichž skoro zdvojnásobili své předchozí volební výsledky, a dočkali se největšího nárůstu ze všech švédských stran.

Situace pro Sociální demokraty však přináší jen pokračování jejich propadu, a ač tato strana Evropské volby vyhrála, byl to pro ni nejhorší výsledek ve volbách do europarlamentu v historii.

MATS ANDERSSON/AFP/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

2 Jan 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/01/02/populist-leader-tops-confidence-poll-in-sweden-for-first-time/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments