Populisté smí ve východním Německu po soudním rozhodnutí v zemských volbách postavit jen 30 kandidátů

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, Nezařazené, POLITIKA

Saský ústavní soud rozhodl, že populistická Alternativa pro Německo (AfD) má povoleno příští měsíc do zemských voleb postavit jen 30 kandidátů.

Rozhodnutí soudu přichází po předchozím výnosu saského volebního úřadu z minulého měsíce, který kvůli procesním nekorektnostem během vnitřního průběhu volby kandidátů touto stranou, nařídil zneplatnění výběru skoro všech stranou jmenovaných kandidátů do voleb, hlásí Die Welt.

Toto rozhodnutí sice znamená, že strana nebude do voleb moci postavit celý seznam 61kandidátů, ale je pro tuto stranu svým způsobem určitým vítězstvím, jelikož komise se původně rozhodla, že voleb se bude smět zúčastnit jen 18 kandidátů.

Volební komise předtím napadla skutečnost, že strana uspořádala dvojí řízení k výběru kandidátů, kdy tvrdila, že platí jen první stranický kongres a že metoda výběru kandidátů se při druhém výběrovém řízení změnila.

Soudci Ústavního soudu však rozhodli, že krok volební komise „nebyl v souladu se saským volebním právem“ a dodali, že krok, jímž AfD povolili postavit jen 18 kandidátů, byl „jasně protizákonný.“

Vůdce AfD v Sasku Jörg Urban v pátek oznámil, že po volbách stejně napadne i toto omezení na počty kandidátů, k čemuž řekl: „To, co se zde děje, je hrozné procesní drama. Ono tu totiž běží maření naplnění zákonů.“

Tento vůdce saské AfD rovněž řekl, že podá trestní oznámení proti členům volební komise a bude hledat způsoby, jak podat podobná obvinění proti odpovědným úředníkům saského ministerstva vnitra.

Několik posledních průzkumů ukázalo, že celonárodně je AfD už druhá za Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkel, kdy rozdíl je často i o jen tři procentní body, přičemž průzkum Civey vedený konce července ukazoval, že AfD má 25,4 procent a CDU 27,1 procenta. A když pak přijde na Východní Německo, tam AfD vede přede všemi stranami včetně CDU, jak ukazuje průzkum z tohoto měsíce.

Znemožnit jim tedy, aby obsadili všechna křesla, která jim voliči přiřknou, je tudíž pro německou demokracii velice důležité.

Sean Gallup/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

18 Aug 2019

Předchozí články o úsilí zachránit německou demokracii před zvůli lidu:

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/08/18/court-german-populists-can-only-field-30-candidates-in-regional-election/

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na