Popularita Žlutých vest ve Francii zas narůstá, zatímco protesty nabývají na síle

Evropská Unie, POLITIKA

PHILIPPE HUGUEN/AFP/Getty Images)

16 Jan 2019

V období Vánoc podpora Žlutým vestám poněkud uvadla, ale nabývá znovu na hybnosti, jelikož průzkumy ukazují, že je podporuje téměř 70 procent francouzského lidu.

Výsledky zveřejněné průzkumovou firmou Elabe ukazují obnovení podpory tomuto hnutí s nárůstem z 60 procent na 67 procent po dalším víkendovém celonárodním protestu oproti 13 procentům těch, kteří jsou mírně proti tomuto hnutí a 12 procentům, kteří jsou k němu otevřeně nepřátelští.

Při rozkladu podle politické přízně, zůstávají největšími podporovateli Žlutých vest příznivci populistických stran jak na levici, tak na pravici.

81 procent příznivců Národní obrody Marine Le Pen řeklo, že stojí za tímto hnutím, a zrovna tak 88 procent příznivců krajně levicové strany Nepoddajná Francie vedené Jean-Luc Mélenchonem Žluté vesty podporuje. 54 procent Francouzů dodalo, že chtějí, aby každotýdenní protesty pokračovaly.

Přitom ta tzv. „Velká debata“ vyvolaná francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem není u francouzské veřejnosti zdaleka tak populární, kdy podle průzkumu jen 40 procent lidí říká, že se jí vůbec zúčastní, a 40 procent je přesvědčeno, že Macronova vláda s nejvyšší pravděpodobností na žádné návrhy slyšet nebude.

Sedm z deseti lidí ve Francii říká, že si nemyslí, že by ta „Velká debata“ jakkoliv změnila styl nebo metody Macronova vládnutí.

Macronova „Velká debata“ přichází poté, co Žluté vesty přišly s požadavkem, aby vláda schválila návrh na Občany iniciovaná referenda (RIC), což by občanům umožnilo schvalovat a odvolávat zákony, odvolávat funkcionáře ze zvolených úřadů a dokonce i upravovat Francouzskou ústavu lidovým referendem, což podle jednoho průzkumu podporuje 80 procent Francouzského lidu.

Minulou sobotu se „Dějství IX“ těchto protestů zúčastnilo kolem 32 000 účastníků a 100 jich bylo zatčeno. Hnutí Žlutých vest zažilo nejvíce zatýkání ze všech francouzských sociálních hnutí nedávné historie, kdy od počátku tohoto hnutí v listopadu bylo zatčeno přes 4 500 lidí.

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/01/16/yellow-vest-popularity-france-surges-movement-fresh-momentum/

 

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments