Pompeo se od Moskvy dožaduje, aby „skončila s tím nekonstruktivním chováním“ ve Venezuele

POLITIKA, Světová

Jak už jsme mnohokrát předtím předpovídali, tak se zástupná válka mezi Ruskem a Spojenými státy teď zjevně ve Venezuele hodně nažhaví – a už to tu máme, když během víkendu vyslalo Rusko vojenský dopravní letoun plný ruských vojáků pod velením prvního zástupce vrchního velitele ruských pozemních sil generála Vasilije Tonkoškurova, který přistál v sobotu v Caracasu. Rovněž jsme dnes ráno referovali o významném rozvíjení této situace, neboť nové satelitní snímky ukázaly ohromné nasazování protileteckých raketových systémů S-300 na důležitém vojenském letišti jižně od Caracasu.

Ruské nasazení malého kontingentu vojáků provedené do očí bijícím způsobem spolu údajným 35 tunami dalšího nákladu vedlo k přímé a tvrdé reakci z Washingtonu, když v pondělí ráno americký ministr zahraničí volal do Ruska, aby „přestali s tím nekonstruktivním chováním.“

Pompeo během posledních dnů jezdil po Středním východě. Image source: Reuters

Podle Reuters předal Pompeo tento vzkaz telefonicky přímo svému ruskému protějšku ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi.

Mluvčí Robert Palladino o tomto telefonátu uvedl následující prohlášení:

Ministr řekl ruskému ministrovi zahraničí Lavrovovi, že Spojené státy a regionální země nebudou nečinně přihlížet tomu, jak Rusko ve Venezuele zvyšuje napětí.

Palladino dodal, že Pompeo konkrétně odsoudil ruskou vojenskou podporu pro „nelegitimní režim Nicolase Madura.“

Pompeo tento už měsíc, když začalo být jasné, že všechny pokusy o vnitřní puč opozicí vedenou Juanem Gaidem selhaly, slíbil, že bude nadále vyvíjet „bezbřehý“ nátlak na Madurův režim.

Jak jsme už minulý týden referovali, napětí se vystupňovalo na schůzce vysokých činitelů v Římě, během níž Rusko zopakovalo své hrozivé varování pro USA, že Moskva nebude tolerovat americkou vojenskou intervenci ke svržení venezuelské vlády, jejíž je spojencem, takže to vypadá, že Rusko nedává u svého jihoamerického spojence nikomu žádnou šanci.

Jedno z těch varování předané přímo ruským náměstkem ministra zahraničí Sergejem Rjabkovem americkému „speciálnímu vyslanci“ pro venezuelské záležitosti Elliotu Abramsovi je chápáno tak, že Moskva nebude tolerovat žádnou vojenskou intervenci Ameriky do Venezuely.

Snad v paralele k situaci v Sýrii by to mohl být počátek scénáře, kdy by větší zástupné akce a hrozby ze strany Spojených států vedly k tomu, že Rusko tam bude tím více intervenovat ve prospěch Madura.

Veškerý tento vývoj signalizuje užší rusko-venezuelskou spolupráci ozbrojených sil čelící washingtonskému harašení zbraněmi, která přichází jen tři měsíce poté, kdy tito dva spojenci prováděli na venezuelské půdě společné cvičení, které v té době USA odsoudily jako pronikání ruských vetřelců do tohoto regionu.

by Tyler Durden

Mon, 03/25/2019 – 12:32

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-03-25/pompeo-phones-moscow-warn-cease-unconstructive-behavior-venezuela

 

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments