Polský národní konzervativec Duda zvítězil v prvním kole prezidentských voleb, teď se utká s liberálním protivníkem

Evropská Unie, POLITIKA

VARŠAVA, Polsko (AP) – Oficiální konečné výsledky z prvního kola polských prezidentských voleb vydané v úterý ukazují, že úřadující prezident Andrzej Duda si zajistil 43,5% hlasů a teď se musí 12. července utkat s varšavským starostou Rafalem Trzaskowskim.

Výsledky, které oznámila státní volební komise, byly v souladu s odchodovým průzkumem proběhnuvším v neděli. Voličská účast toho dne byla 64,51%, tedy za celých více než 30 let polské demokracie rekordně nejvyšší.

Jak konzervativec Duda, tak centrista Trzaskowski, který získal 30,46% hlasů obnovili své cestování po Polsku k setkáním s potenciálními voliči v rámci očekávané agresivní kampaně vzájemných útoků zaměřené na vzájemnou diskreditaci.

Duda však pozitivně odpověděl na Trzaskowského pozvání k debatě, konečné rozhodnutí o takové události však ještě nepadlo.

Ti dva se také snaží získat si voliče devíti dalších kandidátů, kteří se účastnili prvního kola těchto voleb.

Duda se už přiklání k příznivcům krajně pravicového Krzysztofa Bosaka, který skončil čtvrtý s 6,78% hlasů. Bosák však řekl, že jeho strana Konfederace si „zachová stejný odstup“ od obou finalistů. Nazval výběr mezi Trzaskowskim nebo Dudou výběrem mezi „otevřeným nepřítelem a falešným přítelem, a to nevíte, kdo je horší.“

Strana Konfederace může podle jejích stratégů růst jedině, když konzervativní strana Práva a spravedlnosti, která Polsku vládne od konce roku 2015, oslabí. A další volbu Dudy podporuje právě Právo a spravedlnost.

Přirozeným zdrojem dalších hlasů pro Trzaskowského se jeví přívrženci Szymona Holowni, osobnosti Katolické televize, který založil své vlastní hnutí a v neděli v prvním kole skončil třetí s 13,87% hlasů.

Ale Holownia podmínil své schválení pro Trzaskowského kandidaturu souhlasem v otázkách, které jsou pro oba klíčové.

Zbývající kandidáti prvního kola získali všichni méně než 3% hlasů včetně prvního polského prezidentského kandidáta, který je otevřeným gayem, Roberta Biedrona, který skončil s 2,22% hlasů.

BREITBART LONDON

30 Jun 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/06/30/polands-national-conservative-duda-wins-first-round-presidential-vote-will-face-off-against-liberal-challenger/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments