Polsko se nemůže podvolit vydírání EU, říká bývalý šéf polské diplomacie

Evropská Unie, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, POLITIKA

Evropská komise odmítá platit z fondů EU Polský národní plán zotavení kvůli konfliktu o polskou justiční reformu.

Konflikt mezi Polskem a Evropskou unií kvůli vládě zákona pokračuje a sázky nebyly pro Polsko nikdy vyšší.

Evropská komise zablokovala ty peníze z Fondu zotavení EU, které Polsku řádně náleží a vynucuje si změny v polském justičním systému. Podmínky pro uvolnění miliard eur pro Polsko z fondu zotavení jsou podmíněny zrušením Disciplinární komory Polského nejvyššího soudu, o jejíž odstranění EU už dlouho usiluje.

Spolu s tím komisař EU pro vnitřní trh Thierry Brenton řekl RP.pl, že „nevidí možnost, že by ty peníze byly Polsku roku 2021 vyplaceny.“

Uvedl, že EU vede s Polskem intenzivní jednání, aby peníze uvolnila, co nejdříve to půjde.

Bývalý polský ministr zahraničí Witold Waszcykowski prohlásil, že „akce Evropské komise vůči Polsku jsou čistým vydíráním.“

Apeloval na polskou vládu, aby se nepoddala.

„V říjnu Komise předložila Polsku diktát, který se určitě nezakládá na evropském právu. To je nepřijatelné. Je to vydírání a člověk by se neměl vyděračům podvolit,“ zdůrazňoval Wasczykowski.

Ujistil, že ač se Polsko bez těch peněz z fondu zotavení obejde, tak se polská vláda nevzdá svého boje o vyplacení těchto peněz, které Polsku řádně náleží.

Jednání budou pokračovat, ale EU bude dále peníze zneužívat jako páku na Polsko i v dalších měsících a letech.

„Tyto peníze se měly mj. použít na projekty dekarbonizace. Když ty peníze nedostaneme, nebudeme svou ekonomiku upravovat tím tempem, jakým by Komise chtěla,“ řekl. Tento bývalý ministr zahraničí dodal, že Polsko může stáhnout svá doporučení a záruky pro činnosti Evropské komise.

Zdůraznil, že jak je stanoveno v zakladatelských smlouvách, tak jakákoliv záležitost spojená s justičním systémem zůstává ve výhradní kompetenci členských států EU.

„Justice není nic, o čem by se dalo diskutovat. Máme v EU 27 justičních systémů. My nemáme co vysvětlovat, to Komise by měla své počínání vysvětlit,“ řekl.

December 17, 2021

editor:GRZEGORZ ADAMCZYK

author:DORZECZY.PL

via:DORZECZY.PL

Zdroj: https://rmx.news/poland/poland-cannot-give-in-to-eu-blackmail-says-former-head-of-polish-diplomacy/

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments