Pod Islandem bublá sopka chystající se k erupci, tisíce otřesů cloumají ostrovem

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

V uplynulém týdnu probíhaly zemětřesné roje na poloostrově Reyjanes na Islandu. Nejvíce se otřesy soustřeďují kolem vulkánu Keilir, jen 20 mil jižně od hlavního města. Oficiální činitelé varují, že podobné zemětřesné aktivity předtím předcházely vulkanickým erupcím.

Podle Islandského meteorologického úřadu během posledních týdne postihly jihozápadní region Reykjanes tisíce otřesů. Největší otřes měl mohutnost 5,6 Richterovy škály a došlo k němu 24. února, kdy zacloumal epicentrem nedaleko Reykjavíku.

Ty hojné otřesy ještě nezpůsobily žádné škody, ale úřady nechtějí podstupovat žádné riziko a vydaly výstrahy pro letecký provoz ohledně letů na letiště do Reykjavíku i z něj a nabádají lidi, aby se drželi od vulkánu dál.

„Ta zemětřesení, k nimž dochází na poloostrově Keilir nejsou jedinými známkami potenciální aktivity. Mapování země pomocí povrchových radarů ukazuje spousty deformací, daleko více, než které lze vysvětlit samotnými otřesy. Islandský meteorologický úřad (který je i orgánem země k monitorování vulkánů) to interpretuje jako intruze magmatu do blízkosti povrchu pod touto oblastí,“ uvádí magazín Discover.

Mapa ukazující umístění Keilir na poloostrově Reykjanes. To je potenciální místo erupce.

„Už jsem zažil zemětřesení i v minulosti, ale nikdy ne tolika za sebou,“ řekl CNN obyvatel Reykjavíku Auður Alfa Ólafsdóttir. „Je dost nezvyklé, když cítíte, že se Země po celý týden třese 24 hodin denně. Máte z toho pocit, jak jste proti přírodě malí a slabí.“

Posledním větším výbuchem byla erupce Eyjafjallajökull roku 2010, která vyvolala ohromnou odstávku světové letecké přepravy, jelikož popílek cirkuloval atmosférou. Jestli dojde zase k takové erupci, může to být pro průmysl letecké přepravy katastrofální, když ten se sotva zotavuje z odstávky kvůli pandemii.

Prozatím ten rachot pod Islandem pokračuje a lze jen pozorně sledovat a čekat, jelikož erupce může kdykoliv přijít.

Tady je live-stream zatím klidného vulkánu Keilir:

BY TYLER DURDEN

THURSDAY, MAR 04, 2021 – 8:10 Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/thousands-quakes-rock-iceland-volcanic-eruption-could-be-brewing

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments