Po krachu EU během reakce na koronavirus, chce skoro polovina Italů Unii opustit

Evropská Unie, POLITIKA

Průzkum od Tecnè odhalil, že Italové jsou k Evropské unii postupně čím dál kritičtější, kdy 49 procent říká, že chtějí odchod Itálie.

Jen 51 procent italské veřejnosti řeklo, že chtějí v EU zůstat, když tu v celé zemi značně kritizují za nedostatek solidarity od počátku epidemie wuhanského koronaviru.

Tento průzkum je podle novin Il Giornale úplným odtržením od předchozích dotazníků, když ještě studie z listopadu 2018 ukazovala, že všeobecný konsensus byl tehdy ve prospěch Evropské unie daleko příznivější, takže odpor k odchodu Itálie se za ty dva roky propadl o 20 procent.

Reakce EU na italskou epidemii koronaviru, která prozatím vedla k úmrtí více než 20 000 lidí po celé zemi, vedl některé Italy k tomu, aby na sociálních médiích pálili vlajky EU, a italské politiky, aby na protest odstraňovali vlajky EU ze svých kanceláří a z veřejných míst.

Reakce Italů vedla předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen, aby tento měsíc vydala omluvu, kterou publikovaly noviny La Reppublica.

„Musím uznat, že v prvních dnech této krize, kdy jsme stáli před potřebou společné evropské reakce, si příliš mnozí mysleli, že jsou to problémy jen jejich vlastních domovin,“ řekla s dodatkem: „Ti si neuvědomovali, že tuto pandemii můžeme porazit jen společně jako Unie. To bylo zkázonosné chování a takovému bychom se měli vyhnout.“

Později vůči EU vydal varování Italský ministerský předseda Giuseppe Conte, kdy řekl, že tento politický blok, pokud ostatní členské státy nebudou jednat solidárně a nepomohou nejvíce koronavirem postiženým zemím, tak asi zkolabuje.

„Neočekáváme, že by Německo a Holandsko měly zaplatit naše dluhy, ale pravidla fiskální politiky se musí uvolnit, jinak budeme muset Evropu odepsat a všichni si budou všechno dělat po svém,“ řekl pan Conte.

Jeho komentáře přišly poté, kdy další průzkum zveřejněný SWG ukázal, že důvěru v instituce EU má jen 27 procent Italů, což je pokles oproti září, kdy to bylo 42 procent.

PHILIPPE HUGUEN/AFP/Getty

CHRIS TOMLINSON

14 Apr 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/04/14/poll-shows-almost-half-italians-want-leave-eu/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments