Po kolapsu španělské vlády potvrzeny předčasné volby

Evropská Unie, POLITIKA

Po kolapsu španělské vlády oznámil ministerský předseda Pedro Sánchez, že země uspořádá předčasné všeobecné volby. Datum stanovil na 28. dubna a vypadá to, že v nich posílí populisté.

K těmto volbám dochází po kolapsu vlády vedené španělskou Socialistickou stranou pracujících (sociální demokracií), kdy vláda před dvěma dny prohrála hlasování o rozpočtu na rok 2019, hlásí El Pais.

Toto oznámení voleb přichází jen osm a půl měsíce poté, kdy se Sánchez ujal úřadu ministerského předsedy, a dojde k němu jeden měsíc před volbami do Eroparlamentu a před španělskými komunálními volbami, které mají obojí proběhnout v květnu.

Tyto voly se pro vládnoucí socialisty stanou tvrdou bitvou, jak ukazují loňské výsledky voleb v jižním regionu Andalusie, v němž si populistická proti masové migraci zaměřená strana VOX urvala dvanáct křesel v místním shromáždění a jedenáct procent hlasů – což je oproti 0,5 procentu hlasů v předchozích volbách.

VOX podpořila novou vládu tohoto regionu vedenou konzervativní Lidovou stranou (PP) spojenou s centro-pravicovými Ciudadanos, kteří s konzervativci uzavřeli dohodu o spolupráci.

Průzkumy ukazují, že PP jsou tvrdými rivaly Socialistické straně pracujících, kdy nedávný průzkum Celeste ukazuje, že obě strany se drží těsně spolu na 24 respektive 23 procentech.

Průzkumy také naznačují, že VOX dosáhla podobný růst preferencí jako v Andalusii celonárodně, takže se drží na devíti procentech.

Průzkum také naznačuje, že při stejné dohodě o spolupráci mezi PP, Ciudadanos a VOX jako v Andalusii by mohli ve španělském parlamentu dosáhnout jasnou 51 procentní většinu.

Europe Elects@EuropeElects

Španělský průzkum Celeste-Tel:

PSOE-S&D: 24%
PP-EPP: 23% (-1)
Cs-ALDE: 19% (-1)
UP-LEFT: 16%
VOX-ECR: 9% (+1)
ERC-G/EFA: 3%
PDeCAT-*: 2%
PNV-ALDE: 1%
PACMA-LEFT: 1%
EH BILDU-LEFT: 1%
CC-ALDE: 0.3%
BNG-G/EFA: 0.2%

+- v. January 2019

Field work: 1/02/19 – 7/02/19
Sample size: 1,100

 

Twitter Ads info and privacy

Takováto pozice by VOX v potenciální koalici udělila postavení dosazovatele vládců, takže to vypadá, že z problému masové migrace se stane vrcholná priorita.

Španělsko se poté, co italský populistický místopředseda vlády a ministr vnitra Matteo Salvini loni zavřel přístavy neziskovkám vozícím do jeho země migranty, stalo hlavní vstupní branou přílivu masové migrace z Afriky.

JAVIER SORIANO/AFP/Getty Images

16 Feb 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/02/16/spanish-snap-election-confirmed-after-govt-collapses/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
martin Rubáš
2 let před

A pravice je ve Španělsku na vzestupu. je to jedna z posledních EU zemí, kde vládne levice.
https://www.epshark.cz/clanek/1652/pravice-ve-spanelsku-je-na-vzestupu