Petrodolar v panice: Činitelé EU přiznávají, že nakupovali ropu od ISIS

Nezařazené

Nedávno jsme vysvětlovali, z čeho se ISIS tak dobře financuje, z toho ale nebylo jasné, kdo přesně kupuje jejich ‚nedávno opatřené‘ ropné rezervy? Čekalo se, že to budou nějaké zoufalé nárůdky z třetího světa nebo spekulant z nějakého zámořského hedgového fondu; avšak, jak hlásí Sott.net, vedoucí činitel Evropské unie odhalil, že některé členské státy EU od takfiristických militantů ISIL přes veškerou rétoriku proti této skupině ropu nakupovaly. Tento činitel odmítl prozradit jakákoliv jména, ale jako první nakupující tu zůstává Turecko (které už ohledně ISIS vzdoruje presidentu Obamovi) a potenciálně Francie (po jejích nedávných komentářích proti Petrodolaru).

Český článek o tom, jak ISIS vydělává na ropě: Kde si ISIS vydělává svoje peníze

Český článek, jak se Turecko (ale vlastně všichni muslimští sousedé) odmítají připojit k US koalici proti ISIS: Jelikož se Turecko odmítá připojit k “anti-ISIS” koalici, tak John Kerry začíná prosit

Jak uvádí v Daily Signal Kesley Harkness:

Podle Iráckého energetického institutu, nezávislé, neziskové, politické organizace zaměřené na irácký energetický sektor kontroluje armáda radikálních islamistů produkci 30 000 barelů ropy denně v Iráku a 50 000 barelů v Sýrii.

A teď už tu máme i kdo to kupuje… (jak hlásí Sott.net)

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Vedoucí činitel Evropské unie odhalil, že některé členské státy EU přes veškerou rétoriku proti této skupině od takfiristických militantů ISIL ropu kupovaly.

V briefingu Komisi zahraničních záležitostí Evropského Parlamentu řekla velvyslankyně EU v Iráku Jana Hybášková, že některé evropské země od ISIL ropu nakupovaly.

Odmítla však i přes tlak od některých členů parlamentu prozradit jakákoliv jména.

Tato činitelka EU rovněž varovala před jakoukoliv Západní podporou pro separatistické kurdské skupiny, o kterých řekla, že ty budou Střední východ destabilizovat.

Už předchozí zprávy obviňovaly Turecko, že nakupuje a přepravuje ropu jak od ISIL, tak od k al-Kaiídě přidružené Fronty al-Nusra. Podle těchto zpráv jsou Západní zpravodajské služby schopné dodávky ropy ISIL a jejich pohyby Irákem a Tureckem sledovat.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

ISIL údajně kontroluje v severním Iráku jedenáct ropných polí spolu i se syrskou provincií Raqqa.

US zpravodajští činitelé odhadují, že takfirističtí militanti vydělávají na ziscích z ropy více než 3 miliony USD denně, také kradou, obchodují s lidmi a rabují. Říkají, že militanti prodávají ropu a další produkty přes dobře zavedené sítě v Turecku, Jordánsku a v iráckém regionu Kurdistán. Turecko však jakékoliv zprávy o zapojení do ISIL operací pašování ropy odmítá.

*  *  *
Jak dlouho to potrvá, než US uvalí sankce přímo na evropské národy (místo výchozího uvalování vždy na Rusko)?

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

 

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments