Pět videopříspěvků z konference Svobodných o ústavních změnách

Nezařazené

Svobodní úspořádali 20. dubna konferenci na téma Nezbytné změny ústavy aneb jak zvýšit svobodu lidí a omezit moc politiků. V tomto příspěvku jsme pro vás vybrali pět nejzajímavějších videí s prezentacemi Petra Macha, Pavla Kohouta, Patrika Nachera, Radima Smetky a Josefa Zbořila. Nezkrácené texty ze všech odprezentovaných příspěvků vyjdou ve sborníku, který bude finálním výstupem konference.

Petr Mach (předseda Strany svobodných občanů)

Předseda Svobodných Petr Mach se ve svém příspěvku věnoval návrhům, jejichž cílem je omezit moc politiků a posílit svobodu občanů, a to lidovému vetu, obligatornímu referendu a ústavnímu zákonu, který by ukládal vládě povinnost předkládat vyrovnaný státní rozpočet.

Pavel Kohout (ekonom, autor knihy Úsvit)

Pavel Kohout na konferenci představil několik bodů – návrhů ústavních změn, kterými se podrobněji zabývá ve své nejnovější knize Úsvit. Ekonom Kohout zpochybnil všeobecně rozšířený názor, že k lepšímu fungování politického systému postačí vyměnit politiky. Naopak se domnívá, že ke zlepšení situace mohou vést pouze systémové změny. Přiklání se například k zavedení prezidentského systému a k zavedení přímé volby zákonodárců.

Patrik Nacher (ekonom, provozovatel bankovnipoplatky.com)

Patrik Nacher se ve svém příspěvku zabýval především nevyvážeností mezi povinnostmi občanů vůči státu a odpovědností politiků a úřadů vůči občanům na druhé straně. Tento nesoulad demonstroval na napříkadu, kdy občan musí zaplatit DPH do osmi dnů a naopak finančním úřadům nedělá problém držet přeplatek náležející podnikatelům i několik let.

Radim Smetka (místopředseda Strany svobodných občanů)

Radim Smetka se ve svém příspěvku inspirovaném historickými zkušenostmi Spojených států z 19. století zaměřil na téma decentralizace a konkurence právních řádů. Podle místopředsedy Svobodných by řadu pravomocí, které vykonává stát, měly v budoucnu vykonávat obce.

Josef Zbořil (člen republikového výboru Strany svobodných občanů)

Hlavním poselstvím prezentace Josefa Zbořila byla myšlenka, že „znalost textu Ústavy a Listiny lidských práv a svobod má vliv na politické a právní vědomí občanů a ti by podle nich měli vždy jasně rozpoznat svá základní práva a zda jejich aktuální vláda nejedná v rozporu s těmito dokumenty. Měly by tedy být svojí formou a rozsahem srozumitelně napsány.“
Originální článek naleznete zde:

Pět videopříspěvků z konference Svobodných o ústavních změnách

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
12 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments