Pentagon potvrzuje, Manbij předán Rusku a americká vojska se filmují při odjezdu z něj

POLITIKA, Světová

Russian troops in Syria, illustrative file image.

Během ohromujícího vývoje v klíčovém severosyrském městě Manbij Pentagon potvrdil jeho plánované předání ruským ozbrojeným silám, které právě probíhá spolu s tím, jak turecká vojska útočí na tento region. To je také jen hodiny poté, kdy prezident Trump tweetnul, že Assad „přirozeně chce Kurdy ochraňovat“ a tamní problémy by se měly přenechat místním mocnostem.

Později v pondělí byla nafilmována hlavní americká základna v Manbij, jak už je prázdná spolu a americkými konvoji, jak se spěšně z města stahují, zatímco Syrské národní síly se do něj valí, což následuje po nedělní historické dohodě mezi Kurdy vedenými Syrskými demokratickými silami (SDF) a Assadovou vládou. Newsweek hlásí, že vývoj je následující:

Americké ozbrojené síly se začaly spěšně stahovat ze severosyrského města Manbij a mají v úmyslu pomoci Rusku, aby se tam usadilo, zatímco Turecko se pokouší porazit Kurdy, tedy bojovníky vedené a podporované Pentagonem, ve strategických lokalitách, dověděl se Newsweek.

Ač nad mnoha městy předtím ovládaným USA podporovanými SDF od pondělka teď vlají syrské národní vlajky, není zatím jasné, jaká v tom všem bude ruská role. Ač se v pondělí všemožně šířily fámy, že ruské tryskáče oblétávají kolem pohraničních postavení, kdy pod nimi turecká vojska ostřelují kurdské pozice.

Zpráva od Newsweek naznačuje, že tak, jak jsme předpovídali, je tento strhujícně rychlý vývoj tažen mohutným ruským dojednáváním nových dohod mezi všemi stranami, kdy překvapivě jsou do jejich dohod zapojeny i USA:

Vedoucí činitel Pentagonu řekl Newsweek, že americký personál, „který je v této oblasti už dlouhou dobu, Ruským silám pomáhá se rychle v těchto dosud nebezpečných oblastech zorientovat.“

To ovšem pro-tureckým silám znemožňuje, aby toto město zabraly, je ovšem dost možné, že Erdogan mohl být do ruských plánů zasvěcen už od samého počátku.

„Je to v podstatě předání tohoto města,“ pokračoval tento oficiální činitel pro Newsweek. „Je to ovšem narychlo, nic takového, v čem by bylo procházení objekty atd., všechno to probíhá, co nejrychleji je to možné, kdy citlivá zařízení, která není možno odvézt, se ničí.“

Místní záběry vysílané RT ukazují bezprecedentní okamžik s kolonou ustupujících amerických vojsk ujíždějících z Manbij, kolem které projíždí náklaďák plný vojáků Syrské armády směřující opačným směrem.

Americké síly pomáhaly svým partnerům z SDF město Manbij osídlené směsí Kurdů a Arabů, tvořících většinu, spravovat už od jeho osvobození od ISIS v roce 2016.

Je pozoruhodné, že prezident Trump zjevně nařídil rychlé předání tohoto města Rusům a Syrským národním silám, což nejspíš přivodí to, že nyní už osmiletá Syrská válka skončí rychleji, než se čekalo.

Mezitím to vypadá, že po pěti letech je už i Raqqa zase zpět pod kontrolou syrské vlády.

K tomu dochází zrovna v okamžiku, kdy Bílý dům na Turecko autorizoval sankce za jeho „destabilizující akce“ spojené s jeho ‚Operací Pramen míru‘ v severovýchodní Sýrii.

by Tyler Durden

Tue, 10/15/2019 – 08:43

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/pentagon-confirms-manbij-handed-over-russia-us-forces-filmed-departing

Sdílejte přátelům

Komentujte

  Subscribe  
Upozornit na