Pane Trumpe, hrajte více golf a cestu do Saúdské Arábie zrušte!

Nezařazené

(foto: Flickr)


President Trump se chystá na svou třetí zahraniční cestu, kdy se zastaví v Saúdské Arábii, Izraeli a Vatikánu a pak se účastní meetingu NATO v Bruselu a summitu G7 na Sicílii. Média a odborníci se hlasitě podivují, proč se na zahraniční cestu nevydal již dříve a já si říkám, proč by vůbec měl cestovat.

Čeho president doufá, že dosáhne těmito meetingy? Toto je president, který nastoupil úřad se sliby, že USA si nakonec v zahraniční začnou hledět svého. V prosinci řekl, že s politikou amerických „intervencí a chaosu“ v zahraničí se musí skončit. Místo toho vtrhl na Střední východ, území, které pohltilo presidentství četných jeho předchůdců.

Ohledně Saúdské Arábie Trump posunul svůj přístup od kritiky saúdského režimu ke zřejmě vřelému přátelství se saúdským zástupcem korunního prince Mohammada bin Salmana. Odsouhlasil prodej zbraní do Saúdské Arábie, který president Obama zarazil kvůli porušování lidských práv Saúdskou Arábií, především ve své kruté válce v Jemenu.

Při návštěvě Saúdské Arábie, jedné z nejextrémnějších teokracií na světě – kde konverze ke křesťanství může znamenat trest smrti – se president Trump účastní meetingu muslimských vrchních představitelů, aby diskutovali o hrozbách terorismu a náboženském extrémismu. Ne, nikoli v Saúdské Arábii, ale v Íránu je křesťanství legální a prosperující!

Možná byl Trumpův obrat o 180 stupňů ve věci Saúdské Arábie podnícen deseti samostatnými PR firmami z Washingtonu D.C., kterým Království přisouvá 1,3 milionu dolarů měsíčně. Takové peníze skutečně už mohou promazat kolečka politiky ve Washingtonu.

Odtud se president přesune do Izraele. Věří, že nakonec bude schopen vyřešit 70- letý izraelsko-palestinský konflikt vyjednáním dobré dohody? Pokud věří, bude asi překvapen.

Problém tam přetrvává částečně z důvodu, že se Západ v oblasti tak dlouho vměšoval. Celkem nepravděpodobně se opakováním vesměs toho samého dostaneme k jinému výsledku. Kolik miliard jsme utratili podporováním „spojenců“ a uplácením jiných? A nejsme blíže míru, než jsme byli na začátku. Možná je čas změnit přístup. Možná je čas nechat země Středního východu řešit své problémy samotné. Pro dosažení určitých dohod mají mnohem více nabídek ve svém okolí.

Stejně tak presidentova účast na meetingu NATO není nějak povzbudivá pro ty z nás, kteří rádi slyšeli kandidáta Trumpa hovořit o zastaralé alianci. USA nepotřebují donucovat členy NATO, aby investovali do vlastní obrany. USA potřebují starat se o obranu svou vlastní. Americká vojenská působnost, jíž je NATO nástrojem, činí USA slabšími a zranitelnějšími. Hledět si svého a odmítat militarismus by přinášelo větší bezpečí.
Mnoho odborníků poukazuje na to, že pan president tráví příliš mnoho času golfem. Kéž by hrál golf ještě mnohem častěji a méně se snažil řešit problémy ostatního světa. USA si nemohou dovolit být policajtem a chůvou zbytku světa, navíc při tak zoufalých statistikách úspěchu.

Zdroj: http://ronpaulinstitute.org/archives/featured-articles/2017/may/07/president-trump-cancel-your-saudi-trip-play-more-golf/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments