P. C. Roberts: O čem je severokorejská krize?

Nezařazené

(foto: Wikimedia Commons)

 

Severokorejská krize je washingtonská inscenace. Severní Korea byla naposledy ve válce v letech 1950 – 53. Severní Korea nikoho nenapadla a nikam nevtrhla za posledních 64 let. Severní Korea nemá vojenskou sílu na to, aby napadla zemi jako Jižní Korea a Japonsko, které je chráněno Spojenými státy. Navíc Čína by Severní Korei nedovolila válku začít.

Co tedy stojí za démonizací Severní Korei médii a Trumpovou vládou?

Jde o stejnou démonizaci, jako v případě Íránu. Íránská „hrozba“ byla inscenace, použitá jako záminka pro rozmístění základen pro anti-balistické střely na hranicích s Ruskem. Anti-balistická střela- (ABM) je určena pro zadržení a zničení jaderně vybavených mezikontinentálních balistických střel a zabránění jim zasáhnout cíl.

Washington tvrdil, že anti-ABM základny nebyly nasměrované proti Rusku, nýbrž měly sloužit k ochraně Evropy před Íránskými jadernými střelami. Bezstarostní Američané tomuto možná věřili, ale Rusové jistě nikoli, jelikož Írán nevlastní ani mezikontinentální balistické střely, ani jaderné zbraně. Ruská vláda dala jasně najevo, že Rusko chápe, že americké základny jsou nastavené pro zabránění ruské odvetě v případě washingtonského prvního úderu.
Čínská vláda rovněž není hloupá. Čínské vedení chápe, že důvodem pro severokorejskou krizi je, aby měl Washington záminku rozmístit protibalistická stanoviště u čínských hranic.

Jinými slovy, Washington vytváří štít proti jaderné odvetě ze strany Ruska i Číny po americkém jaderném úderu proti oběma zemím.

Čína byla ve své odpovědi na Washingtonské úsilí ráznější, než byli Rusové. Vyžadovala, aby USA okamžitě přestaly rozmisťovat střely v Jižní Korei.

Aby byli Američané dále drženi v omylu, nazývá Washington nyní anti-ABM střely THAAD (Terminal High Altitude Area Defense). Čína chápe, že THAAD nemá zcela nic co do činění se Severní Koreou, která sousedí s Jižní Koreou a je tedy pro ni bezvýznamné napadat Jižní Koreu mezikontinentálními střelami.

THAAD jsou v Jižní Korei namířené proti čínským odvetným silám. Jedná se o součást příprav Washingtonu jaderně zaútočit na Rusko i Čínu s minimálními důsledky pro USA, ačkoli Evropa by byla jistě kompletně zničena a THAAD či anti-ABM jsou bezvýznamné proti ruským jaderným střelám s plochou dráhou letu a proti ruským leteckým silám.

Žádná říše se nikdy nestarala o osud svých vazalů. Pro Washington je spíš důležitá světová nadvláda.

Otázkou je: když Rusko a Čína pochopí, že se Washington připravuje na preemptivní jaderný úder proti nim, aby odstranil to, co mu překáží ve svévolném počínání, budou tam tyto dvě země sedět a čekat na první úder?

Zdroj: http://www.paulcraigroberts.org/2017/05/03/n-korean-crisis-really/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments