Osud Ukrajiny je známy již 10 let – tajné depeše USA

Nezařazené

Z diplomatických depeší publikovaných na serveru WikiLeaks.org vyplývá, že již před šesti leti projevila Ukrajina vážný zájem o vstup do NATO. Tehdejší americký velvyslanec v Moskvě William J. Burns si v pravidelné diplomatické depeši všímá, jak odmítavě na tuto skutečnost reaguje Rusko. „Ministr zahraničí Lavrov považuje rozšíření NATO o Gruzii a Ukrajinu za nepřípustné. Rusko vše vnímá především v souvislosti s Ukrajinou jako vysoce emocionální záležitost. Rusové se obávají, že vážnější diskuze o členství Ukrajiny v NATO by mohla v zemi vést ke snahám o její rozdělení na dvě části. V důsledku toho by mohly propuknout násilnosti a otevřená občanská válka. Rusko by tak bylo nuceno k rozhodnutí, jestli má do konfliktu vojensky zasáhnout,“ píše se v diplomatické zprávě publikované na WikiLeaks.org.

V další zprávě velvyslanec Burns informuje americké ministerstvo zahraničí o pravidelné roční zprávě ruského ministerstva. „Ministr Lavrov v ní zdůraznil, že další rozšiřování NATO na východ vnímá jako potencionální vojenskou hrozbu pro svou zemi. Přes veškerá ujištění ze strany NATO o opaku Lavrov poukazuje na poslední vojenské aktivity ve členských zemích. Lavrov míní, že rozšiřování sféry vlivu v zemích sousedících s Ruskem je anachronismus, a ukazuje, že Spojené státy i Evropa sledují v těchto regionech své cíle. Lavrov uznává, že suverénní státy se mohou samy rozhodovat, do kterých vojensko-politických struktur se připojí. Na druhou stranu říká, že by měly vzít v úvahu, jaký to bude mít dopad na jejich sousedy a vztah s nimi,“ píše velvyslanec Burns.

„Lavrov dále zdůrazňuje, že rozšiřování NATO není založeno na obranném charakteru, ale naopak dává základy nové studené válce. Rusko prý vnímá poslední aktivity NATO jako snahu najít si další prostor pro vojenskou misi. Zároveň upozorňuje na chování některých států, které si údajně v rámci jistoty ochrany NATO troufají čím dál tím víc. Na mysli má konkrétně snahu některých z nich údajně přepisovat historii a oslavovat fašismus,“ upozorňuje Burns.

Kompletní znění Burnsových zpráv je k dispozici ZDE

„Během tiskové konference konané 22. ledna 2008 byla Lavrovovi položena otázka, jak se dívá na nedávnou žádost Ukrajiny účastnit se akčního přístupového plánu NATO, odpověděl Lavrov, že případný úspěch žádosti přímo ohrožuje bezpečnostní zájmy Ruska. Tiskový mluvčí ruského ministerstva zahraničí při té příležitosti zmínil Smlouvu o přátelství, spolupráci a partnerství, jež byla mezi oběma zeměmi podepsána v roce 1997. Citoval z ní pasáž, ve které se hovoří o tom, že se obě dvě strany zavazují účastí na jakémkoli projektu, který může být druhou stranu považován za ohrožení její bezpečnosti. Mluvčí zmínil, že právě tato situace nyní nastala, a integrace Ukrajiny do struktur NATO by mohla rusko-ukrajinské vztahy velmi zkomplikovat,“ informuje Burns.

Jak již dnes víme, k rozšíření NATO na summitu v Bukurešti konaném 2. až 4. dubna  2008 tenkrát nedošlo. Požadavek Ukrajiny a Gruzie na vstup do NATO tehdy podporovaly Spojené státy, Kanada a většina zemí střední a východní Evropy. Naopak Francie a Německo se postavily proti. Obávaly se zhoršení vztahů s Ruskem, se kterým byly před šesti lety, stejně jako jsou dnes, silně provázány v oblasti energetiky.

Vyšlo na parlamentnilisty.cz

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments