OSN zuří, neboť stovky do Evropy mířících migrantů byly na moři zastaveny a vráceny do Libye

Migrace, MULTIKULTURALISMUS

KÁHIRA (AP) – Libyjská pohraniční stráž v uplynulých 24 hodinách zachytila u středomořského pobřeží této země přes 400 do Evropy směřujících migrantů a vrátila je zpět do metropole Tripolis, uvedla v neděli agentura OSN pro migraci.

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) tweetnula, že v soboty byly zachyceny tři čluny s 301 migranty a vráceni do Tripolisu. Dalších 105 migrantů ve dvou člunech zachytili v neděli.

Uvádí se, že většina migrantů byla převzata zádržnými centry v Libyi, kde panují „závažné obavy o jejich bezpečnost.“

Některým z migrantů se podařilo z míst vylodění uniknout, jelikož čluny se vrátily zpět na moře, uvedlo IOM.

„To je nepřijatelné, aby se s tím pokračovalo i přes opakované výzvy, aby se skoncovalo s vracením zranitelných lidí do zadržení a k zneužívání,“ řekla mluvčí IOM Safa Msehli.

Libye, která po povstání z roku 2011, jež svrhlo a zabilo dlouhodobého diktátora Muamara Kaddáfího, upadla do chaosu, se stala hlavním tranzitním bodem pro africké a arabské migranty prchající před válkou a chudobou do Evropy.

Většina migrantů podniká smrtonosnou cestu na špatně vybavených a nebezpečných gumových člunech. IOM předtím tento měsíc řekla, že úmrtnost migrantů, kteří se pokusili v minulosti překročit Středozemní moře, od roku 2014 přesáhla „chmurný milník“ 20 000 mrtvých.

V posledních letech uzavřela Evropská unie partnerství s pobřežní stráží a s dalšími libyjskými silami, aby tento příliv migrantů zastavily.

Skupiny lidských práv říkají, že tyto snahy ponechaly migranty na milost a nemilost brutálním ozbrojeným skupinám nebo je uzavřela do příšerných a přecpaných zádržných center, kde není dost adekvátního jídla a vody.

EU se letos shodla, na skoncování s operací proti pašerákům migrantů pouze s nasazením sledovacích letadel s tím, že místo nich nasadí vojenské lodi, aby se zaměřily i na dodržování všeobecně porušovaného zbrojního embarga, které se považuje za klíčové k utlumení neustávající libyjské války.

ANGELOS TZORTZINIS/AFP/Getty

BREITBART LONDON

15 Mar 2020

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2020/03/15/un-angry-after-hundreds-of-europe-bound-migrants-stopped-at-sea-returned-to-libya/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments