Opravdu potřebujeme dotace na nový kotel?

Nezařazené
Pravděpodobně jste v televizi nebo na internetu zaregistrovali, že stát a potažmo i kraje přispívají lidem na koupi nového kotle. Mě se to nelíbí a to hned z několika důvodů.
Je to dotace pouze pro někoho – pro informované a rychlé. Jak k tomu přijdou například starší lidé, bydlící na vesnici, kteří nevyužívají internet a v televizi to neviděli? Pokud se o možnosti dotace například dozvěděli později, byla velká šance, že se na ně stejně nedostane. Ve chvíli, kdy se člověk o dotaci nedozvěděl včas, měl smůlu. Také proto ve Středočeském kraji spalo mnoho lidí před krajským úřadem, aby se na ně vůbec dostalo. Lidé museli obětovat spánek, aby dostali peníze, které jim předtím byly odebrány. Kdo preferoval spánek, riskoval, že své peníze neuvidí.
V Ústeckém kraji však mají lidé již smůlu – částka ve výši 20 milionů je již celá zabraná.
Dále je nespravedlivé, že stát takto podporuje jedno konkrétní průmyslové odvětví. Díky těmto dotacím samozřejme vzrostou tržby firmám vyrábějícím a prodávajícím ekologické kotle. Na druhou stranu ale lidem zbyde méně peněz, které by utratili jinak. Ostatní odvětví tak budou rozhodně poškozeny. Stát tak manipuluje s volbou spotřebitele a usměrňuje ho, podle svých představ. Jak ale můžeme vědět, že jsou tyto představy jediné správné?
Skutečně toto chceme? Chceme spát před úřady, aby nám stát milostivě vrátil část toho, co nám vzal na vysokých daních? Skutečně si toto necháme líbit? Je smutné, že mnoho lidí toto bere jako samozřejmost. Přitom by stačilo jednoduché řešení: snížit daně a k tomu zrušit mnohé nespravedlivé dotace, které pokřivují trh. Lidem by zbylo více peněz a mohli by si sami určit, co s nimi udělají. Jestli si koupí nový kotel, auto nebo třeba zaplatí dovolenou.
Dotace mají jen jednu výhodu. V očích mnoha lidí stoupá popularita politiků, kteří takové dotace vymýšlejí a schvalují.

Jan Schwarzbach je členem Svobodných, vyšlo na jan-schwarzbach.cz

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments