Ondřej Trhoň: Řeč Hanka Reardena z Atlas Shrugged

Nezařazené

Atlas Shrugged, stěžejní román Ayn Randové, stvořitelky objektivistické filozofie a její opus magnum, je nesmírně inspirativní kniha. Jsem teprve na straně 468 z tisíci padesáti a za citaci by stála už řada celých odstavců. Jako poslední mi utkvěl v paměti jeden, který jsem pro vás taky přeložil.

Jedná se o řeč Hanka Reardena, industrialisty, výrobce oceli a kovu, a jednoho z hlavních protagonistů knihy, pronesenou před soudem. Děj se odehrává v budoucnosti USA, jejíž ekonomika je tak svázána regulacemi a omezeními, že se začínají ztrácet a odcházet ti nejdůležitější byznysmeni a podnikatelé. Hank je obviněn z nelegálního prodeje (resp. prodeje mimo stanovené kvóty) svému kolegovi, protože chtěl splnit svůj slib jako dodavatel materiálu. Jedná se jen o část proslovu, v podstatě začátek, který vystihuje praktické principy objektivistické morálky. Zbytek možná dopřeložím později.

Ne. Nechci, aby byl můj postoj nepochopen. Rád ho vysvětlím. (…) Nepracuji pro nic jiného, než pro můj vlastní výdělek – a toho dosáhnu prodejem produktu lidem, kteří jsou ochotni a schopni zakoupit jej. Neprodukuji ho pro jejich prospěch na úkor mého a oni jej nekupují pro můj prospěch na úkor jejich; neobětuji své zájmy nim, ani oni mně; jednáme spolu jako rovnocenní se vzájemným souhlasem pro vzájemný prospěch – a já jsem hrdý za každý dolar, který jsem získal tímhle způsobem. Jsem bohatý a jsem hrdý na každý dolar, který vlastním. Svoje peníze jsem si vydělal svým vlastním úsilím, volnou výměnou a s pomocí dobrovolného souhlasu každého člověka, se kterým jsem jednal – dobrovolného souhlasu těch, kteří mne zaměstnali, když jsem začínal, dobrovolného souhlasu těch, kteří pro mne nyní pracují a dobrovolného souhlasu těch, kteří si můj produkt kupují. Odpovím všechny otázky, na které se mne bojíte zeptat otevřeně.
Přeji si platit svým pracovníkům více, než za kolik jejich služby stojí? Ne. Chci prodávat svůj produkt za méně, než jsou moji zákazníci ochotni zaplatit? Ne. Chci jej prodávat se ztrátou nebo ho dát volně do oběhu? Ne. Pokud tohle je zlo, tak dělejte si se mnou co chcete, podle jakýchkoliv standardů, které držíte. Toto jsou mé. Vydělávám si na své živobytí sám, jak musí každý čestný člověk. Odmítám akceptovat jako vinu fakt své vlastní existence a fakt, že musím pracovat ve jménu jejího zachování. Odmítám uznat jako vinu to, že jsem schopen dělat to a dělat to dobře. Odmítám uznat jako vinu to, že jsem schopen děla to lépe, než většina lidí – uznat to, že moje schopnost převyšuje mé sousedy a že je mi ochotno zaplatit více lidí.  Odmítám omluvit se za svůj úspěch. Odmítám se omluvit za svoje schopnosti. Odmítám se omluvit za své peníze.

Zdroj: Atlas Shrugged (str. 444), Ayn Randová (Signet, Penguin Books), z AJ přeložil Ondřej Trhoň. Publikováno na blogu Ondřeje Trhoně, převzato s laskavým svolením překladatele.

Ondřejovu stručnou recenzi knihy si můžete přečíst zde.

Originální článek naleznete zde:

Ondřej Trhoň: Řeč Hanka Reardena z Atlas Shrugged

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments