„Od Boltona rozkazy nepřijímáme“: Stahování USA ze Sýrie začíná

Mezinárodní konflikty, NWO

Přes všechna ujištění Trumpova národně bezpečnostního poradce, neocona Johna Boltona, a ministra zahraničí Mika Pompea, který tento týden poukazoval, že americká vojska v Sýrii prozatím aspoň na chvíli ještě zůstanou, v pátek Associated Press ohlásila, že USA už proces stahování 2 000 vojáků umístěných v severovýchodní Sýrii začaly.

S odkazem na informace poskytnuté aktivisty Syrských pozorovatelů lidských práv to stahování prý začalo ve čtvrtek v noci místního času. Konvoj asi 10 obrněných vozidel a několika náklaďáků opustil město Rheilan a vyrazil do Iráku. Později plukovník Sean Ryan, mluvčí koalice pro boj se skupinou Islámský stát, potvrdil, že USA začaly „s procesem svého dobrovolného stažení ze Sýrie.“

Trumpovo náhlé rozhodnutí z minulého měsíce nařídit stažení amerických vojsk ze Sýrie rozzuřilo bývalého ministra obrany Jamese Mattise, který kvůli tomuto rozhodnutí rezignoval, a podnítilo obavy, že Trump opouští Kurdy, aby je zmasakrovaly turecké síly, které slíbily, že v bojích s ISIS za Američany zaskočí.

„Jsou to lidé, kteří s námi bojovali, a je důležité, abychom udělali vše, co můžeme, abychom zajistili, že ti lidé, kteří s námi bojovali, budou ochráněni,“ řekl Pompeo po rozhovorech v Bagdádu o Kurdech při návštěvě Idlibu, tj. hlavního města irácké polo-autonomní oblasti Kurdistán.

Prezident Obama v roce 2014 po zahájení kampaně náletů proti ISIS nasadil následující rok i pozemní vojsko k boji s ISIS, který v té době kontroloval ohromné rozlohy severovýchodní Sýrie. Od té doby byla tato skupina rozbita a nyní kontroluje jen 1% svého někdejšího území.

Trump původně řekl, že to stažení by mohlo být hotové během týdnů, takové plány ale začaly být nejasné, když Pentagon na úplné stažení požadoval čtyři měsíce. Tuto noc Wall Street Journal odpověděl, že stažení začne okamžitě.

Spousta pozemních vojsk vyrazila k Sýrii, aby pomohla se stahováním těchto vojsk, a skupina námořních plavidel vedená obojživelnou útočnou lodí USS Kearsarge zamířila do tohoto regionu, aby podpořila tento dobrovolný krok vojáků opouštějících tuto zemi, uvedli činitelé. Kearsarge nese stovky námořních pěšáků, helikoptéry a další letouny.

„Nic se nezměnilo,“ řekl jeden činitel obrany. „My rozkazy nepřijímáme od Boltona.“

Pro případ změny plánů, ozbrojené síly spíše přisunou personál a techniku potřebnou pro možné stažení, než aby odvezly US vojska pryč. Vojska pověřená pomocí eventuálnímu stažení v oblasti na místech jako Kuvajt a letecká základna al-Asad v západním Iráku už jsou.

Poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyjádřil nesmírnou nelibost nad americkým couváním od jejich plánu na stažení, který se nedávno uchýlil i k hrozbám USA kvůli jejich plánu v Sýrii pořád ještě setrvávat, tak bude teď bezpochyby, jak to uslyší, velice potěšen.

by Tyler Durden

Fri, 01/11/2019 – 07:50

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2019-01-11/we-dont-take-orders-bolton-us-withdrawal-syria-begins

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments