Obamova zahraniční politika, co “přeci nikdy nedělá nic stupidního,” zase zkrachovala, když se ‘nová’ irácká vládní formace rozpadla

Nezařazené

Prohnaný plán presidenta Obamy na ‚kvazi-svržení‘ šíitského premiéra Malikiho ve vágní naději, že by se mohla zformovat více egalitářská, všechny zahrnující irácká vláda, která nějakou magií svede ‚lid‘ Syket-Picotovou smlouvou definovaného ‚národa‘ k soudržnosti v suverenitě proti Islamistickému státu, se jaksi pochopitelně a nejspíš nikoliv překvapivě rozbila o první překážky. Jak hlásí Bloomberg, Obamovo úsilí přimět Araby, aby oni vedli boj proti Islamistickému státu, mu vybuchlo do tváře, když sunnitší zákonodárci zrušili rozhovory o formování nové irácké vlády poté, co šíitští střelci zabili spoustu účastníků bohoslužeb v sunnitské mešitě. To vraždění v provincii Diyala vykolejilo pokusy zformovat iráckou vládu s větší rolí sunnitských Arabů a Kurdů, která by se posílila k boji proti této teroristické skupině. Vypadá to, že obecným povědomím, kdo je přítel, a kdo je nepřítel, je tu prosycená veškerá atmosféra.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou na eshop.reformy.cz

Přežití Iráku včetně jeho schopnosti porazit ISIL závisí na tom, jak se Irák povznese nad své rozdílnosti, napsal včera US vicepresident Joe Biden v úvodníku pro Washington Post. On a Obama jsou povzbuzeni projevy toho, že iráčtí vůdci uznávají potřebu skoncovat s tím vzájemným patem, řekl.

Tento postup by vyžadoval uznat, že při odporovat k Islamistickému státu mají US a sunnitští Arabové mají společné zájmy s jeho tradičními nepřáteli, jako je syrský president Bashar al-Assad, iránský nejvyšší vůdce ajatolláh Ali Chameneji a Hizballáh, který US, Evropská unie a Izrael považují za teroristickou organizaci.

Ale, jak hlásí Bloomberg:

Úsilí US presidenta Baracka Obamy přimět Araby, aby zaujali vedení v boji proti Islamistickému státu, mu vybuchlo do tváře poté, kdy sunnitští zákonodárci zrušili rozhovory o zformování nové irácké vlády, když šíitští střelci zabili spoustu účastníků bohoslužeb v sunnitské mešitě.

To vraždění v provincii Diyala přinejmenším dočasně vykolejilo pokusy zformovat iráckou vládu s větší rolí sunnitských Arabů a Kurdů, která by byla silnější v boji proti této teroristické skupině. Ben Rhodes, náměstek národně bezpečnostního poradce Bílého domu včera řekl, že pokud to Sýrie potřebuje k boji s Islamistickým státem, tak US uvažují o náletech.

Avšak – tenhle přínos ve stylu, všechno zlé, je k něčemu dobré, se v ministerstvu zahraničí začal projevovat…

„Tento nesmyslný útok zdůrazňuje naléhavou potřebu toho, aby iráčtí vůdci z celého politického spektra přijali nezbytné kroky, které sjednotí zemi proti všem násilným extremistickým skupinám,“ uvedla v prohlášení mluvčí US ministerstva zahraničí Marie Harf.

Takže to shrňme – je to tedy tak, že kvůli nesmyslným útokům mezi sunnity a šiíty uprostřed snah přivést tyto dvě strany k politickému sblížení, aby se pustily do Islamistického státu společně, říká US ministerstvo zahraničí, že sunnité a šiíté by měli rychleji přikročit k partnerství?

K průlomu v rozhovorech došlo, když US činitelé zdůraznili to, co nazvali rostoucí hrozbou představovanou Islamistickým státem, který je rovněž známý jako ISIL, čili Islamistický stát Iráku a Levanty.

Ty nálety nejdou zrovna podle plánu…

Včerejší útoky uvedly počet amerických náletů v Iráku na číslo 93.

Rozšíření náletů, zvláště pokud by se rozšířily do obydlených oblastí, by také vedlo k nárůstu rizika, že způsobí civilní oběti a škody na majetku.

To by mohlo dohnat některé Iráčany a Syřany do rukou Islamistického státu, řekli tito činitelé. Podobně jako Hamas v Gaze, řekli, by IS zneužilo civilisty včetně křesťanů, jazídů, Turkmenů a dalších menšin jako lidské štíty.

Tři z těchto činitelů řekli, že Obama místo toho zdůrazňuje potřebu, aby designovaný irácký šiítský ministerský předseda Haidar al-Abadi garantoval sunnitům a Kurdům více pravomocí a pozic v nové vládě.

Pokudk tomu dojde, řekli tito činitelé, tak sunnitské kmeny ve středním Iráku, které se v roce 2006 připojily k US silám v boji proti al-Kaiídě v Iráku, tj. proti předchůdci IS, už nebudou zůstávat na straně extremistů nebo ve spojenectví s nimi.

I Kurdové, kteří prozatím odbojovali většinu, se nebudou zdráhat bojovat mimo severní oblasti, které si nárokují, zvláště když regionální vláda Kurdistánu je pořád zakousnutá do centrální vlády ve sporu o práva na prodej ropy.

*  *  *
To je ale binec, co!?

*  *  *

Máme podezření, že někde v temném zákoutí Washingtonu se Hillary šklebí od ucha k uchu.

(Zaujatá, subjektivní a neobjektivní poznámka překladatele pro české čtenáře: Hillary Clinton těšící se na příští zvolení americkou presidentkou právě rozjela kampaň, že její bývalý šéf, kterého dosud z hloubi srdce podporovala jako jedinou možnost smysluplného vývoje pro planetu, Ameriku a Demokratickou stranu, je úděsný slaboch, na jehož neúnosný pacifismus a nedostatek silového nasazení US v zahraničí, zejména v Sýrii, Iráku a na Ukrajině, Amerika dojede.)

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments