Nový brazilský prezident slibuje, jak bude „potírat marxistickou havěť“

POLITIKA, Světová

Nový brazilský prezident Jair Bolsonaro nehledá uhlazená slovíčka. V předvečer svého nástupu do funkce tento pravicový politik a bývalý výsadkář přes Twitter oznámil, že hned vydá dekret uvolňující zákony o zbraních a že bude „potírat tu marxistickou havěť,“ co vyučuje v brazilských školách., uvádí France 24.

Toto oznámení podtrhuje Bolsoranovu touhu skoncovat s těmi desetiletím centrolevicových vlád v Brazílii, když se chystá úřad převzít od prezidenta Michela Temera, tj. od centro-pravicové postavy sloužící poslední dva roky, který skončil s historicky nevídanou mírou nepopularity.

Rovněž zdůrazňují podobnosti mezi Bolsonarem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se pyšní tím, že dodržuje řadu svých vlastních slibů voličstvu bez ohledu na strašlivý národní rozkol, který v důsledku toho vzniká. Bolsonaro, 63, vyhrál říjnové volby na platformě boje proti zločinnosti a korupci.

Triumfoval nad kandidátem z levicové Strany pracujících, který byl prezidentem mezi lety 2003 až 2016, než korupce a finanční nekompetence jeho pověst u voličů úplně zničila. Také jen slabé zotavení z rekordních dopadů minulé recese podnítilo chuť, aby konečně přišla nějaká změna. – France24

Bolsonaro do úřadu nastupuje s 75% mírou schvalování, což mu nepochybně vedení jeho agendy usnadní.

V sobotu tweetnul, že nadcházející dekret usnadní dospělým nad 25 let získat střelné zbraně, pokud mají čistý trestní rejstřík. Bolsonaro říká, že dovolí-li se „dobrým“ lidem vlastnit zbraně, tak to odradí kriminálníky a sníží to v Brazílii vražednou kriminalitu, kdy za uplynulý rok měli téměř 64 000 vražd.

Jeho odpůrci říkají, že to povede ke spravedlnosti populistických militantů, přičemž pondělní průzkum institutu Datafolha zjistil, že 61% Brazilců je proti tomuto nápadu.

V pondělí Bolsonaro tweetnul: „Jedním z mých cílů je Brazílii vyvést z jednoho z nejhorších umístění v hodnocení úrovně vzdělání, což znamená nutnost boje s tou marxistickou havětí, kterou jsou školské instituce prolezlé. Spolu s ministrem školství a s jinými zapojenými dosáhneme vývoje, kdy školy povedou k formování občanství a ne už k vytváření politických militantů.“ (překlad tweetu)

Nastupující prezident jakož i jeho nový ministr zahraničí Ernesto Araujo často o Straně pracujících a o dalších levicových skupinách mluvil jako o Marxistech.

Očekává se, že Bolsonarovy inaugurace v úterý se zúčastní 250 000 až 500 000 lidí včetně ministerských předsedů Izraele a Maďarska Benjamina Netanyahua a Viktora Orbána mezi tucty dalších významných osobností.

Netanyahu od Bolsonara chce, aby potvrdil svůj volební slib, že přemístí brazilskou ambasádu do Jeruzaléma, a v pondělí prohlásil, že zvolený prezident mu řekl, že otázkou u tohoto kroku je jen „kdy“, nikoliv „jestli“. Tento slib vyvolal rozkol mezi spojenci a rozpoutal diplomatickou rozmíšku – kdy analytici z raných příznaků už usuzují, že radikální ideologie tohoto bývalého armádního kapitána mu nakonec zkomplikuje realitu vládnutí. – The Guardian

Kolem inaugurace bude tuhá bezpečnost včetně zajištění protiraketové obrany a více než 20 válečných letounů nasazených k zajištění bezletové zóny nad hlavním městem.

Tato ceremonie proběhne pod brazilských oslavách Nového roku – během nichž se čeká, že je bude na pláži Copacabana u Rio de Janeira slavit přes dva miliony lidí.

by Tyler Durden

Tue, 01/01/2019 – 07:45

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2018-12-31/brazils-new-president-vows-fight-marxist-trash-2019

 

 

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments