Noví rekruti se k ISIS po Obamově řeči jen hrnou

Nezařazené

US nálety je posílily podporu pro teroristy, říkají místní lidé v Sýrii.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Teroristická skupina Islamistického státu zažila po proslovu presidenta Obamy z minulého týdne vzedmutí vlny rekrutů, když naznačil, že nálety k boji s extremisty se rozšíří z Iráku do Sýrie.

Tyto zpravodajské poznatky pochází od Syrských pozorovatelů lidských práv, nezávislé skupiny monitorující všechny aspekty konfliktu v této zemi.

Tato skupina poukazuje, že v uplynulém týdnu navštívilo jen dva různé výcvikové tábory zřízené ISIS v provincii Aleppo 162 lidí.

Mezi rekruty byli podle Pozorovatelů čtyři australští státní příslušníci stejně jak 15 ne-syrských Arabů, kteří do země přišli přes tureckou hranici. Zbývající noví rekruti jsou Syřané, a většina jsou bývalí bojovníci syrské pobočky al Kaiídy Fronty al-Nusra, která se s ISIS potýká v zápase o nadvládu v regionu.

Jak se minulý týden široce referovalo, militanti ISIS podepsali spolu tzv. ‚umírněnými‘ syrskými rebely pakt o neútočení.  Navíc Al Kaiída na Arabském poloostrově a al Kaiída v Islamistickém Maghrebu spustily kampaň za sjednocení rivalizujících militantních skupin v Iráku a v Sýrii proti US vedené alianci a proti šiítským bojovníkům.

O tomto paktu ‚umírněných‘ s ISIS česky na Roformy.cz zde: „Umírnění“ syrští rebelové podepisují s ISIS pakt o neútočení; Irák vzdoruje US

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Podle Rami Abdulrahmana, šéfa Pozorovatelů, má teď ISIS v samotné Sýrii více než 50 000 bojovníků. Toto číslo je dvojnásobkem odhadu Západních zpravodajských agentur, které stanovily počet bojovníků na 20 000 až 30 000 v Sýrii i Iráku DOHROMADY.

Trend, kdy se budou bojovníci k ISIS v reakci na US vedený útok jen hrnout, je čímsi, před čím ti v terénu v Sýrii už nějakou dobu varovali. Mezi místním muslimským obyvatelstvem panují obavy, že nálety US dále rozdmýchají proti-Západní cítění a zvednou podporu pro ISIS.

Mezi tím nový průzkum CBS/New York Times ukazuje, že míra souhlasu s Obamou je u terorismu nejnižší ze všech dob. Jen 41 procent souhlasí s jeho bojem s terorismem, což je 12 procentní propad od března.

http://www.youtube.com/watch?v=ulLVv-tRfBQ&feature=player_embedded

Nejvyšší americký vojenský činitel generál Martin E. Dempsey v úterý řekl, že v Sýrii by nejspíš bylo zapotřebí pozemních vojsk. Bývalý ministr obrany Robert Gates opakoval tvrzení, že Obamova strategie vyzbrojování umírněných rebelů k boji s ISIS je nerealistická.

„Pokud by ta strategie měla mít snad naději na úspěch, tak tam nohou na půdě spočineme. A myslím si, že opakováním toho, že nohou na zemi nespočineme, president v podstatě leze do pasti,“ řekl Gates.

http://www.youtube.com/watch?v=cfN7JdWHkN8&feature=player_embedded

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: http://www.prisonplanet.com/following-obama-speech-new-recruits-flock-to-isis.html

Čtěte také:

 

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments