Nová Studená válka přichází tentokrát na Arabský poloostrov

Mezinárodní konflikty, NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, NWO

29. srpna provedly Spojené arabské emiráty (UAE) série náletů na síly loajální k Saúdskou Arábií podporované vládě v Jemenu. Tyto údery údajně zabily nebo zranily přes 300 lidí. UAE tvrdily, že cílem byly určité „teroristické milice“. Avšak Saúdy podporovaná vláda tvrdila, že UAE zaútočily na jejich vojáky v Adenu a v Zinjibar, aby podpořily síly UAE podporované Jižní přechodné rady (STC). Při tomto incidentu došlo poprvé k tomu, že UAE poskytly jednotkám STC v jejich boji se Saúdy podporovanými silami přímou vojenskou podporu.

Intenzivní boje mezi silami podporovanými UAE a podporovanými Saúdy probíhaly skoro celý srpen hlavně ve městě Aden. V první polovině září intenzita bojů sice poklesla, ale samotný konflikt uvnitř té koalice vedené Saúdy a UAE zůstává nevyřešen.

UAE a ty síly, které Emiráty podporují, se přesměrovávají z boje proti Houthiům  na boje proti Saúdy podporované vládě, čímž se rozkol uvnitř koalice ještě prohlubuje. Uvážíme-li, že jednotky STC jsou ty nejbojeschopnější jednotky, které patří k vojskům podporovaným touto koalicí, tak to podrývá už teď nepatrné šance na to, aby tato koalice dosáhla vojenského vítězství nad Houthii.

Zájmy a vize UAE a Saúdské Arábie na Středním východě jsou v konfliktu už dávno. Nicméně teď v roce 2019 začíná ta tendence přímo bít do očí. Úpadek vlivu Domu Saúdů jak v regionu, tak i uvnitř Saúdské Arábie samotné logicky vede k pokusům ostatních regionálních hráčů urvat si na Arabském poloostrově vůdčí pozici. Hlavními vyzyvateli jsou tedy UAE a Dům Maktoumů.

Rozpory mezi Saúdskou Arábií a UAE se už zvrhly do otevřené vojenské konfrontace mezi jejich zástupnými armádami v Jemenu. Saúdská Arábie od 29. srpna poskytuje proti vojenským akcím UAE proti jejím zástupným silám nesymetrickou odpověď. Vypadá to, že saúdské vedení nemá žádnou vůli ani zřetelnou politickou vizi ohledně toho, jak by mělo na tuto situaci reagovat. Saúdská vojska navíc zabředla do krvavého konfliktu s Houthii v Jemenu a mají i potíže ubránit před protiútoky Houthiů dokonce své vlastní hranice.

UAE už v přetahování se Saúdskou Arábií v ekonomické oblasti získaly navrch. To je motivuje k dalším aktivitám, aby svůj vliv v tomto regionu ještě rozšířily.

Zdroj: https://southfront.org/new-arabian-peninsulas-cold-war-is-coming/

Sdílejte přátelům

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments