Norsko spojuje 13 mrtvých s vedlejšími účinky vakcína na koronavirus od Pfizer

NEJZAJÍMAVĚJŠÍ NOVINKY, TECHNOLOGIE

Ve čtvrtek norský zdravotní regulatorní úřad hlásil, že nejméně 13 lidí zemřelo na komplikace po obdržení vakcíny na koronavirus od Pfizer.

Norsko začalo očkování svých občanů vakcínou Pfizer/BioNTech 27. prosince, kdy se 67letý Svein Andersen stal prvním Norem, který vakcínu obdržel, když mu jí píchli ve starobinci Ellinsgrudhjemmet, kde bydlí.

Od té doby bylo očkováno přes 25 000 Norů a 29 z nich zažilo závažné vedlejší účinky, hlásí národní veřejný vysílač NRK.

Lékařský ředitel norské Zdravotní agentury – tj. norského regulatorního orgánu pro nové a existující léky – ve čtvrtek uvedl, že z těch celkem 29 s hlášenými vedlejšími účinky „jich je 13 mrtvých, devět má závažné vedlejší účinky a sedm méně závažné vedlejší účinky.“

K „závažným účinkům“ patří alergické reakce, těžká nevolnost a vysoká horečka. K méně závažným vedlejším účinkům patří „krutá bolest v místě injekce,“ uvedl NRK.

Norská Zdravotní agentura hlásí 23 mrtvých ve spojitosti s vakcinací, ale jen u 13 z nich to bylo zatím důkladně vyhodnoceno.

„Vypadá to, že někteří z těch pacientů zažili těžké vedlejší účinky ve formě horečky a nevolnosti, které mohly vést k tomu, že velice závažná onemocnění se stala ještě závažnějšími, což mohlo vést k úmrtím,“ řekl Madsen.

Ke všem těm hlášeným úmrtím došlo mezi vetchými, starými pacienty v pečovatelských domech a všem zesnulým bylo přes 80 let a některými i přes 90.

Vetchý v tomto kontextu znamená pacient s pokročilým srdečním patologickým stavem, demencí, chronickými obstruktivními plicními onemocněními a s dalšími závažnými chorobami, z nichž mnohé patří k nejběžnějším komorbiditám těch, kteří po celém světě na koronavirus umírají.

Spolu s tím Madsen zdůrazňoval, že tyto případy jsou vzácné a že mnoho tisíc stejně vetchých lidí bylo očkováno, aniž by to mělo fatální následky.

„To nás neznepokojuje. Je dost jasné, že tyto vakcíny nesou jen malá rizika s malou výjimkou těch nejkřehčích pacientů,“ řekl Dr. Madsen.

V důsledku toho však jak Národní institut pro veřejné zdraví, tak norská Zdravotní agentura změnily koronavirový vakcinační návod, kdy pro tuto skupinu jsou nová doporučení.

„Pokud jste velice křehcí, tak byste nejspíš očkováni být neměli,“ řekl Madsen během čtvrtečního webináře pro žurnalisty ke koronavirové vakcíně.

THOMAS D. WILLIAMS, PH.D.

15 Jan 2021

Zdroj: https://www.breitbart.com/health/2021/01/15/norway-ties-13-deaths-to-side-effects-from-pfizer-coronavirus-vaccine/

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments