Neukázněné Česko, Rakousko a Dánsko nečekají na pokyny EU a samy ze své zvůle uvolňují koronavirový režim

EKONOMIKA, Evropská Unie

Když země nespolupracují s EU, tak tím „podvrátí efektivnost těch přísných opatření,“ která nařídila Evropská komise, kárá je předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.

Česká republika, Rakousko a Dánsko prosazují svoji vlastní cestu a už si dovolují koronavirový režim uvolňovat, i když Evropská unie země varuje, aby s EU kolaborovaly, uvádí český mediální kanál Echo24.

Ve středu má EU přednést svůj centrální plán, jak postupovat s uvolňováním koronavirového režimu a s návratem k normálnímu životu. To však nezastavilo určité neukázněné země, včetně České republiky, aby už teď neoznámily změny ve stanovených předpisech.

Ovšem v březnu na video-konferenci s evropskými vůdci předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen varovala, že když země nebudou s EU kolaborovat, tak „podvrátí efektivnost těch přísných opatření,“ která Evropská komise přijala.

„Když nic jiného, tak ta restriktivní opatření právě začínají ukazovat své skutečné výsledky,“ řekl pod podmínkou anonymity jeden z činitelů Komise Politico. Tento činitel dodal, že takové kroky se musí „koordinovat napříč celou Evropou, co nejvíce to půjde.“

Nehledě na to, ale Česká republika, Rakousko a Dánsko na žádnou strategii EU nečekaly. Všechny tyto státu si už oznámily a zavedly řadu opatření ke zmírnění omezujících zákazů.

V tomto okamžiku nemá EU žádnou důvěru

Ač teď EU poukazuje jako na nutnost na ta „přísná opatření,“ tak na počátku krize zoufale zkoušela udržet hranice otevřené. Česká republika a Rakousko se na počátku epidemie zachovaly vzdorovitě vůči přání EU a zavrhovaly výzvy činitelů EU včetně von der Leyen, aby ponechaly hranice otevřené. Jak Rakousko, tak Česká republika a další země, jako Maďarsko a Polsko se tak zachovaly, a teď všechny říkají, že jejich rozhodnutí zavřít včas své hranice pomohlo zpomalit šíření koronaviru v jejich zemích.

Data zjevně jejich názor podporují, když zvláště Maďarsko a Polsko mají nejnižší infikovanost koronavirem na milion obyvatel v EU hned po Slovensku.

V pondělí český ministerský předseda Andrej Babiš od čtvrtka oznámil otevření více obchodů jako domácí potřeby nebo obchody se stavebninami. Všechny ty obchody však budou muset na vstupu poskytovat dezinfekce a nakupující budou muset dodržovat odstupy dvou metrů.

Také Rakousko od úterka plánu otevřít menší obchody, zahradnické potřeby a kutilské obchody, přičemž velké obchody a nákupní centra chce otevřít 1. května.

Ač dánský ministerský předseda Mette Frederiksen oznámil, že určitá omezení zůstanou v platnosti ještě několik měsíců, tak i tato země uvolňuje opatření proti koronaviru. Od 15. dubna budou moci Dánové dávat své děti do jeslí a školek a otevře se i prvních šest tříd základních škol.

Von der Leyen přiznala, že EU koronavirovou krizi podcenila a omluvila se za její „pomalý start“, když řada zemí, včetně Itálie, svoji kritiku reakce EU na tuto krizi stupňuje.

Také český prezident Miloš Zeman obviňuje Evropskou komisi a její hlavu ze selhání při řešení koronavirové epidemie.

editor: Remix News

author: Remix News

Zdroj: https://rmx.news/article/article/czechia-austria-and-denmark-don-t-wait-for-eu-and-begin-easing-coronavirus-restrictions

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments