Němečtí populisté v zemských volbách překonali stranu Merkelové

Evropská Unie, POLITIKA

Populistická Alternativa pro Německo (AfD) srazila Křesťanskodemokratickou unii německé kancléřky Merkelové na třetí místo, když se Duryňsku její popularita více než zdvojnásobila.

Zemská organizace v AfD v Duryňsku vedená politickým buřičem Björnem Höckem si v sobotu získala 23,4 procent hlasů, čímž se stala druhá za krajně levicovou Die Linke, tj. za následnickou stranou po bývalé východoněmecké Komunistické straně, která si podle Deutsche Welle urvala 31 procent.

S tímto výsledkem se CDU kancléřky Merkelové umístila až třetí s 21,8 procenty hlasů, což je pro tuto německou vůdkyni a její stranu velká porážka, která dříve AfD porážela v ostatních východoněmeckých zemích jako Meklenbursko Přední Pomořansko v roce 2016 a dokonce ještě počátkem roku 2019 v Brandenbursku.

Pan Höcke, který v minulosti proslul řadou kontroverzních výroků, okomentoval Duryňské výsledky prohlášením: „To je jasný příznak toho, že značná část Duryňanů říká: ‚Takhle to dál nejde,‘ k čemuž dodal: „Potřebujeme nějakou obrodu – a to by se mělo brát vážně.“

Ač AfD dosáhla silných výsledků v bývalé DDR, která je dnes poněkud konzervativněji naladěná, tak žádná strana zatím neprojevila zájem jít s nimi do koalice.

Avšak uvnitř duryňské CDU jsou neshody ohledně toho, jak k populistům přistupovat, když funkcionář CDU Michael Heym, kde se se zatím neprobírá možnost zahájit s AfD jednání, nadhodil, že koalice mezi jeho stranou, AfD a libertariánskými Svobodnými demokraty by za určitých okolností mohla vzniknout.

Prozatím je členská základna CDU vysoce kritická k vůdkyni strany Annegret Kramp-Karrenbauer, která loni převzala vůdcovství strany od kancléřky Merkelové.

Paní Kramp-Karrenbauer, v Německu prostě známá jako AKK, své kritiky odbyla prohlášením, že plánuje zůstat jako vůdkyně strany a že je odhodlána straně vůdcovat nejméně do výročního sjezdu strany v roce 2020, dodala však, že přejímá určitou odpovědnost za tyto ubohé výsledky.

Sean Gallup/Getty Images

CHRIS TOMLINSON

28 Oct 2019

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/10/28/german-populists-surpass-merkel-party-in-regional-elections/

0 0 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments