Německý ústavní soud rozhodnutí o ESM a fiskálním paktu oznámí až 12. září

Nezařazené

BERLÍN / 13:16, 16. 07. 2012

Německý ústavní soud oznámí své rozhodnutí o trvalém záchranném systému eurozóny a fiskálním paktu rozpočtové kázně až 12. září. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters.

Soud si ve veřejném slyšení 10. července poslechl stížnosti euroskeptických akademických pracovníků a některých zákonodárců z vlastní koalice kancléřky Angely Merkelové, že trvalý záchranný fond eurozóny, tzv. Evropský stabilizační mechanismus (ESM), a fiskální pakt narušily německý zákon tím, že ubírají odpovědnost za rozpočet z parlamentu.

Německá kancléřka Angela Merkelová v neděli večer v rozhovoru pro německou televizní stanici ZDF řekla, že se distancuje od požadavků, aby německý ústavní soud v záležitosti legálnosti záchranného fondu eurozóny ESM a jeho financování jednotlivými členskými zeměmi rychle rozhodl.

Schäuble před pár dny ústavní soud vyzval, aby vzniku ESM a fiskálního paktu nezabraňoval, protože pokud bude Německo podpis pod těmito dokumenty odkládat, mohlo by to podle něj vést k dalším otřesům na finančních trzích.

Německý parlament přitom už 29. června Evropský stabilizační mechanismus schválil. Ihned po parlamentním hlasování o ESM totiž někteří němečtí poslanci podali stížnost k ústavnímu soudu.

Ten nedávno potvrdil i výtku opozičních zákonodárců, že německá vláda vloni nedostatečně informovala parlament právě ohledně ESM. Německá vláda podle tohoto verdiktu musí poslance Spolkového sněmu co nejdříve informovat o jednáních o záchraně eurozóny a umožnit jim se na nich podílet. Ústavní soud dal v loňském roce větší slovo německým zákonodárcům ohledně EFSF tím, že ukládá vládě usilovat o souhlas rozpočtového výboru Spolkového sněmu, než německá vláda rozhodne o záchranných operacích.

Nedávno ESM schválil například rakouský parlament a také nizozemský senát. Fond ESM má pomoci oslabeným zemím eurozóny vypořádat se s pokračující dluhovou krizí. Souběžně s ním bude po dobu jednoho roku fungovat i stávající Evropský fond finanční stability (EFSF).

Evropský stabilizační mechanismus začne platit okamžikem, kdy jej ratifikují členské země reprezentující 90 procent závazného kapitálu.

Tomáš Králíček mediafax.cz

Leták, který jsme rozdávali před poslaneckou sněmovnou předtím než začlenění ESM do primárního práva EU schválili poslanci v ČR

Kam dál:

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

Subscribe
Upozornit na
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments